Je moje hračka voděodolná a nebo vodotěsná?

Pro přehled uvádíme základní typy ochrany u zařízení označených jako "voděodolné"

IP x1: Odolává vodě, která kape na výrobek ve svislé poloze
IP x2: Odolá vodě, která dopadá na výrobek pod úhlem 15° nebo menším
IP x3: Odolává vodě stříkající pod úhlem až 60°
IP x4: Odolá stříkající vodě z jakéhokoli směru
IP x5: Odolá trvalému proudu vody pod nízkým tlakem.
IP x6: Ochrana proti silně tryskající vodě pod vysokým tlakem.
IP x7: Lze ponořit do hloubky až 1 metr po dobu 30 minut.
IP x8: Lze ponořit do hloubky větší než 1 metr. Přesnou hloubku udává výrobce.
IP x9: Ochrana proti tryskající vysokotlaké teplé vodě
IPX9K: Odolává vysokému tlaku a vysokým teplotám při stříkání z bezprostřední blízkosti. Velmi zvláštní případ, který je dán samostatnou normou. Toto označení se však používá se zřídka.
Zajímavé je, že stupně ochrany IPX7 a IPX8 se "nesčítají" s nižšími stupni krytí. Takže výrobek s krytím IPX8 může po nějakou dobu vydržet pod vodou, ale přesto se může zařízení poškodit při přímém postříkání vodou. Pokud ale produkt přežije oba scénáře testu voděodolnosti, získá dvojí hodnocení - např. IPX6/IPX8. Vodotěsnost je naopak schopnost, jež umožňuje ponořit daný produkt do vody, případně může být po určitou dobu pod vodou. Vodotěsná zařízení si bez jejich nechtěného poškození můžete brát do sprchy, s některými můžete dokonce plavat, ale je dobré znát omezení vyplývající z uvedeného stupně této ochrany vůči ponoru.

IP66: Tato úroveň ochrany proti tekutinám odpovídá většinou mírnému dešti, polití vodou, přímému kontaktu s vodou v domácnosti a venkovnímu použití. Čas expozice je ale krátkodobého charakteru a jedná se spíše o pouhé kratší postříkání vodou.
IP67: Jedná se logicky o vyšší úroveň, přirovnat ji lze k dešti, polití a náhodnému/neúmyslnému ponoření předmětu do hloubky 1 m po dobu maximálně 30 minut.
IP68: Vyšší ochrana než předchozí typ, může dojít k ponoření do hloubky více jak jeden metr, ale jak hluboko a za jakých podmínek musí detailně popsat výrobce.
Zvýšené opatrnosti je třeba dbát u produktů s označením IP68, lze je ponořit do vody, ale nemusí disponovat ochranou proti vodě tryskající s různou intenzitou. Vibrátor s certifikátem IP68 si můžete vzít do vany, ale pokud nemá certifikaci IP65 (IP66), neměla by přímo na něj tryskat voda ze sprchové hlavice. Co se týče praxe, není ani přes uvedená rozlišující kritéria zaručit úplnou přesnost. Tyto produkty jsou na voděodolnost/vodotěsnost testovány v laboratořích a použita vždy čistá voda, jiné podmínky jsou tedy pro ně extrémní, a tak výsledek může vykazovat různé odchylky. Samozřejmě u nevibračních typů pomůcek, typu dild, masturbátorů, análních kolíků aj. z různých materiálů si můžete být zcela jistí jejich plnou vodotěsností, a tudíž jakékoliv vodní hrátky nejsou překážkou. Pokusili jsme se přiblížit základní rozdíly stupňů voděodolnosti a vodotěsnosti u vibračních erotických hraček. V určitých případech však na našich stránkách u některých produktů záměrně uvedeme nižší stupeň ochrany (zejména v případě vodotěsnosti), než uvádí samotný výrobce. Tento postup volíme zejména pokud se shodneme, že hračka má znatelně odkrytý nabíjecí port, případně přechod hran materiálů např. těla vibrátorů s jeho základnou zcela těsně nelícuje. Naší primární snahou je spojenost zákazníků, a tak se chceme především vyhnout vašemu klamání a nepříjemnému překvapení v případech, kdy s vysokou ochranou vodotěsnosti produktu počítáte, ale praxe je zcela odlišná. Zejména u produktů nižší cenové hladiny se zmíněnými vlastnostmi si počínáme opatrněji.