Menstruace už není tabu- Jak si v pohodě užít SVÉ dny?
Před pár lety se o ní na veřejnosti nemluvilo. Muži o ní měli jen nejzákladnější informace a kolovalo o ní mnoho mýtů. Menstruace patří k životu každé ženy, ale opravdu s ní žít a nebrat ji jen jako nutné zlo začínáme až v poslední době. Dnes už se nemusíme zavírat na týden do chýše a nevycházet na slunce jen kvůli tomu, že přišly TY dny. V průběhu periody dnes mohou ženy sportovat, plavat i oddávat se plnohodnotnému sexuálnímu životu. Samozřejmě, že nemusíte souhlasit, ale představíme vám pár pomůcek, které vám dokáží ulehčit život. A navíc opravdu není důvod se omezovat, ba naopak.
Jak na intimní hygienu?
Vložky nebo tampony? Přesně takové možnosti jsme měli ještě nedávno. Dnes je už nabídka dámských hygienických pomůcek o něco pestřejší, ale samozřejmě vše má svá pro a proti.
Tampóny jsou oblíbenou pomůckou u mladých dívek a žen, které milují sport a volnost pohybu během měsíčků. Jsou malé, nenápadné a mohou se používat také v noci. Je však velmi důležité tampóny často vyměňovat (v prvních dnech cyklu zhruba do 3 - 5 hodin). Ženy mají obecně používání tampónů spojeno s tzv. syndromem toxického šoku, který je způsoben bakteriemi a jedná se o velmi závažné onemocnění.
Také vložky mají stále své příznivkyně, ale využívají je také ženy, které ze zdravotních důvodů nemohou používat pomůcky, které by se zaváděly přímo do pochvy. Nevýhodou vložek je, že krev usychá na vzduchu, tudíž se zde množí bakterie a zápach a menstruační krev může lehce protéct. Navíc jak vložky, tak tampony jsou napuštěné chemií (bělidla, parfémy apod.), která není pro organizmus příliš vhodná. Naštěstí i tady vznikly alternativy v podobě látkových pratelných vložek, pokud vám nevadí, že jsou trošku objemnější a je nutné je samozřejmě prát.
Naprostý zlom přišel až s menstruačním kalíškem. Byť jeho historie sahá už do 40. let minulého století, tak boom zažívá až v posledních letech, kdy se latex, který způsoboval alergie, vyměnil za nezávadný lékařský silikon, který se využívá i při výrobě erotických pomůcek. Kalíšek je měkký silikonový zvoneček, který se zavádí obdobně jako tampon. Na lékařském silikonu se nezachytávají bakterie, nezpůsobuje alergie, je nezávadný a zachycená krev v něm nezapáchá. Kalíšek pojme až 30 ml tekutin, tudíž ho nemusíte vyměňovat tak často jako tampóny či vložky. Stačí co 6 až 12 hodin kalíšek vyprázdnit, umýt a znovu zavést.
Ryze český vynález -menstruační kalhotky- může být další alternativou. Výhody jsou, stejně jako u kalíšku, hlavně ekologické a ekonomické. Kalhotky obsahují vrstvu nepropustného a vrstvu savého materiálu, takže by neměly protéct a po použití je stačí jen vyprat. Vybírat můžete z různých střihů i míry propustnosti.
Alternativnější ženy jistě ocení i mořské menstruační houby. Tento čistě přírodní materiál se začíná opět vracet i do moderní společnosti. Balení obsahuje 1 až 3 houby a mořskou sůl, která slouží k čištění a kterou je možné dokoupit i zvlášť. Mořské houby se používaly již v antice. Rostou pouze v čistých a teplých mořích až do hloubky 200 metrů. Mořské houby obsahují velké množství mořských minerálů, jako například až 14% jódu, který se postupně vstřebává a zvyšuje tak jeho hladinu v těle. Proto houby působí antisepticky a antibakteriálně a skvěle se snáší i s citlivou pokožkou. A oceníte je i během milování, protože i ní vy ani partner nebudete ani vědět.
Poslední možností je nepoužívat nic z výše uvedeného. Stačí si prý osvojit metodu takzvané volné menstruace. Spočívá v tom, že se naučíte ovládat svaly pánevního dna natolik, že menstruační krev vytéká skrz děložní čípek jen ve chvíli, kdy jí to dovolíte. Vycvičené ženy tak údajně i při silnější menstruaci zvládnou zadržet krvácení třeba i několik hodin.
S kalíšky ekologicky a ekonomicky
Menstruační kalíšek je díky lékařskému silikonu ekologický, což dnešní generace žen určitě ocení. Má životnost až 15 let, tudíž šetříte přírodu (dle výzkumu spotřebuje každá žena za svůj život přes 10 000 kusů vložek a tamponů, a to je několik set kilo nerecyklovatelného odpadu). A jestli chcete ušetřit i peníze, tak máte rozhodnuto! První koupě vás může zaskočit, neboť cena se dle typu kalíšku pohybuje od 200 do 800 Kč. Během pár měsíců se vám však tato investice vrátí.
Jak vybírat menstruační kalíšek?
Na trhu najdete mnoho značek menstruačních kalíšků. Se stopkou, bez ní, v různých velikostech, barvách i s dalším příslušenstvím.
Velikost - Kalíšky jsou buď v univerzální velikosti nebo jsou vyráběny ve variantě S- malý a L- velký. Malý je určen pro ženy a dívky, které ještě nemají děti. Velký pro ženy po porodu. Materiál - Ano, i materiálu věnujte pozornost. I když se jedná o silikon, každý značka má jinou tuhost materiálu. Ty měkčí se mohou zdát pohodlnější, ale o to více se zapotíte při jejich zavádění. Čím je materiál pevnější, tím větší má tendenci se po zasunutí do pochvy rozevřít a obepnout stěny pochvy. Pokud jste tedy začátečnicí, doporučujeme spíše pevnější strukturu kalíšku. Barva - Tak ta je jen a jen na vašich preferencích. A že je z čeho vybírat. Stopka kalíšku - Většina menstruačních kalíšků je opatřena stopkou, která slouží pro jednodušší vytažení. Ženám, které mají níže položený děložní čípek však může delší stopka vadit. Proto je možné ji zkrátit ustřižením, nebo si už rovnou pořídit značku, která má kalíšky bez tohoto držáčku.Jak se kalíšek používá?
Manipulace s kalíškem chce pro začátek trošku cviku. Před prvním použitím se doporučuje jej vysterilizovat. Poslouží vám k tomu běžný čistič na erotické pomůcky, ale stejně dobře si vystačíte také s hrncem vroucí vody. Kalíšek zmáčkněte a jeho kraje složte směrem k sobě do tvaru písmene C, což někomu může připomínat srdíčko. Takto složený kalíšek zasuňte do pochvy. Aby se správně rozevřel, jemně s ním uvnitř pootočte. Podtlak, který vznikne po zavedení, některé ženy cítí a jiné o něm vůbec neví. Pokud cítíte bolestivý tlak, kalíšek vyjměte a zkuste znovu jinou polohu. Zavedený kalíšek vás nesmí tlačit ani jinak omezovat. Pokud tomu tak je, je buď špatně zavedený nebo je pro vás tento kalíšek moc velký. V průběhu menstruace stačí kalíšek vyprázdnit, opláchnout teplou vodou nebo vydesinfikovat a znovu ho zavést. Pečlivější sterilizace ve vroucí vodě by měla proběhnout vždy po ukončení používání a před prvním použitím opět na začátku menstruace. Nezapomínejte ale na důkladnou hygienu rukou.
Menstruace a sex
Pokud je pro vás spojení menstruace a sexu naprosto pobuřující a nepřípustné, raději ani nečtěte dále. Možná se však zbytečně ochuzujete o intenzivnější prožitek. V období periody jsou ženy skutečně citlivější, jejich pohlavní orgány prokrvenější a hormony ženou libido nahoru. Proto není divu, že dosahují snáze orgasmu, který je o poznání intenzivnější. Sexu s manželem se během svých dnů nevyhýbám, tedy kromě prvního dne. Nepřijde mi na tom nic nenormálního, naopak na sobě cítím, že mám na sex větší chuť než v jiných fázích cyklu. Jen tedy preferuji polohu na zádech, protože u poloh, kde je větší hloubka průniku, mi jsou nárazy do citlivého čípku nepříjemné
, říká Katka. Podobnou zkušenost má mnoho žen a mužů. Samozřejmě je nutné dbát na zvýšenou hygienu před i po styku jak u ženy, tak u jejího partnera. Případně použít kondom. Riziko infekce je totiž v průběhu menstruace zvýšené. Pokud bude žena nemocná, menstruační krev může být zdrojem pohlavně přenosné choroby. A i když se traduje, že během menstruace není možné otěhotnět, vyloučit se to nedá- některé ženy totiž mají dlouhou menstruaci, která se překrývá se začátkem ovulace. Mohou tak být plodné právě i během krvácení.
Pozitivní zkušenost má i Jana, které styk během periody pomáhal s bolestivou menstruací. Endorfiny, které se během sexu vyplavují, dokáží bolest otupit. Pokud tedy trpíte na bolest hlavy nebo zad, zkuste i tuto variantu. Na to, že by mi sex mohl pomoci s bolestivou menstruací, mě upozornil můj gynekolog. A potvrdilo se. S partnerem tak nemáme s tímto tématem problém, protože zrovna u mě se to osvědčilo výborně
, potvrzuje svou zkušenost Jana.
Jak už bylo zmíněno výše, u některých poloh nemusí ani dojít k ušpinění. Případně je možné si styk zpestřit změnou prostředí, a to v koupelně. Pod horkou sprchou se nejenom krásně uvolníte, ale o možné krvi nebudete ani vědět.
Pokud vás i přesto děsí představa zakrváceného prostěradla, je tady samozřejmě řešení. Pro tyto případy jsou na trhu menstruační pěnové tampony, které slouží právě pro účely sexuálního styku, sportu, saunování nebo plavání během menstruace. Jde o malý, samostatně balený pěnový tampon, který nemá šňůrku. Nikdo tak ani nepozná, že jej má žena zavedený. Efektivně zachytává odcházející krev a podle síly menstruace vydrží až 8 hodin. Zavedené tampóny jsou zcela neviditelné a jsou vyrobené z měkkého polyuretanu, který muž při sexu nijak nevnímá. Snadno se zavádějí i vyjímají. Tampony jsou jednorázové a je možné si vybrat mezi suchou a vlhkou variantou, která je napuštěna gelem s kyselinou mléčnou, která napomáhá udržet přirozené poševní prostředí a zabraňuje rozvoji nežádoucí mikroflóry.
Druhou možností je speciální kalíšek Intimina Ziggy, který byl speciálně pro tyto případy vytvořen. Kalíšek unikátního tvaru se skvěle přizpůsobí a má extrémně tenkou stěnu, kterou prakticky neucítíte. Díky jeho tvaru a způsobu uchycení pod děložním hrdlem jej můžete využít také při sportu, běhání i plavání a také při sexu, takže si svou chuť na vzrušující a čisté milování můžete bez obav užívat kdykoliv budete chtít.