Pojďte si hrát 🎲 Sleva -15 % na kategorii Erotická zábava s kódem HRY15
Partner of Notino
CUTE hračka týdne s překvapením
Zlevňovač dopravy
Luxusní dárkové balení

14. února není jen Valentýn, ale i mezinárodní den kondomů

Kondom jako překážka, ale pro STIs!

Již uplynulo přes 380 let od prvního zaznamenaného „kondomu“, a kdy jindy si takovou pomůcku připomenout než v tento den?

Čtrnáctého února si spojujeme se svátkem svatého Valentýna, ale také na tento den připadá Mezinárodní den kondomů.

Kondom, pomůcka, ochranný prostředek, prezervativ, šprcka, guma – spousta jmen pro jedno a totéž. Za ty skoro čtyři století prošel kondom neuvěřitelným vývojem od omyvatelných a znovu použitelných zvířecích střev až po takový, jaký známe dnes.

Nemluvíme s nadsázkou, když řekneme, že kondom je úplně pro každého bez ohledu na věk, pohlaví, ale i například alergie díky možnosti více materiálů. Jedná se o nejjednodušší ochranu před STIs, kterých se podle Světové zdravotnické organizace přenese každý den přes 1 milion.

Mezi STIs (= pohlavně přenosné infekce, popřípadě STDs = pohlavně přenosné choroby) řadíme přes 30 druhů bakterií, virů a parazitů, a jak už z názvu vyplývá jsou přenosné sexuálním kontaktem, a to jak vaginálním, tak orálním a análním. Největší výskyt má následujících osm: syfilis, kapavka, chlamydie, trichomoniáza, hepatitida B, herpes simplex virus, HIV a lidský papilomavirus. Mnoho z nich je nevyléčitelných a všechny v nějaké své fázi mohou být asymptomatické, tedy bez příznaků, avšak schopné se přenést na dalšího jedince. A právě proto je třeba se zaměřit na prevenci, kterou je hlavně používání kondomu při styku. Jedná se o nejefektivnější ochranu, ovšem ani v ochraně před početím ani před STIs není kondom stoprocentní. Například při přítomnosti vřídků u syfilis nebo herpes viru, které nejsou kryté ochrannou pomůckou, může dojít k přenosu.

Existuje několik zásad správného používání kondomu:

  • Ideálně mít kondom při každém styku a nasadit jej včas, tzn. než došlo k jakémukoliv dotyku;
  • Před nasazením si zkontrolovat obal, jestli není porušený a datum expirace;
  • Nenosit v peněžence či na jiných místech, kde by se mohl obal poškodit;
  • Neskladovat balení v nadměrném teple nebo s ostrými předměty;
  • Vhodné je použití lubrikantu – na vodní nebo silikonové bázi (olejové jsou nevhodné a hrozí protržení);
  • A nakonec: používá se pouze jeden (více najednou naopak zvyšuje riziko poškození) a jednou.

Každý jsme jiný a můžeme mít jiné nároky, naštěstí kondomy jdou s dobou a existuje široká nabídka. Prodávají se kondomy pro muže i pro ženy a z různých materiálů: latexu, nitrilu, polyisoprenu, silikonu a syntetické pryskyřice. Pro lepší zážitek si můžete vyzkoušet i s jiným než hladkým povrchem, s extra lubrikantem, hřejivé, jinak barevné, anebo s příchutí různých druhů ovoce a podobně. Vlastností, které mohou mít, je nespočet a každý si opravdu najde to své.

To stejné platí i o velikosti, v nabídce jsou délky od 160 mm až do 223 mm a šířky od 47 mm do 90 mm. Správná velikost by neměla škrtit, ale nesmí ani sklouzávat. Pokud si nejste jisti, je možné zakoupit některé značky po jednom kusu a vyzkoušet to pravé právě pro vás.

Znáte pojem orální rouška?

Zmínili jsme možnost přenosu orálním sexem, a tedy i zde bychom se logicky měli chránit. Jedná se o „bariéru“, kterou vytvoříte při orálním styku s genitálem partnera, a tedy i s případnou infekcí. Roušky jsou dostupné k zakoupení již rovnou k použití, ale v případě, že „nemáte po ruce“, lze použít i normální mužský kondom. Jak na to? Stačí ho podélně rozstřihnout a rozložit, lubrikovanou stranou směrem k partnerovi a již nic nebrání vašemu potěšení.

Ve starších věkových kategoriích je téma používání ochrany stále stigma, v mladších ročních je sice snaha o zlepšování sexuální výchovy a edukaci o prevenci, ale pořád jsou okolo podobných témat postaveny zdi, které je potřeba zbořit. Stigmatizace tématu ochrany je problém, k jehož řešení může svým dílem přispět každý z nás. Nebojme se mluvit s dětmi o tomto tématu, podporujme kvalitní a inkluzivní sexuální výchovu, snažme se získávat informace z ověřených zdrojů a v případě podezření na STIs neváhejme s návštěvou lékaře.

Přejeme krásného Valentýna a spoustu bezpečných hrátek!

Článek byl připraven studenty lékařské fakulty pod sdružením IFMSA Česká republika.

Orální roušky a kondomy pro ženy
Články