Nákupy s ONADNES si užijete i u nás 💛 Sleva -20 % na VŠE s kódem "ONA20"
Partner of Notino
CUTE hračka týdne s překvapením
Zlevňovač dopravy
Luxusní dárkové balení

Nakopnou afrodiziaka skutečně vaše libido?

TermínAFRODIZIAKUM označuje prostředky, které příznivě posilují mužské a ženské libido. Lidé v průběhu historie zkoušeli potraviny a bylinné doplňky i substance živočišného původu známé jako afrodiziaka v naději, že nastartují své libido (sexuální touhu) nebo minimálně zlepší svou sexuální výkonnost. Dokonce i mnohé potraviny, které jsou známé pro své afrodiziakální účinky a údajně nažhaví sexuální vášeň, slibují zvýšení touhy i výkonnosti, reálně ve výzkumech prokazatelné účinnosti často pohořely.
Méně rozšířené už je povědomí o účinnosti a bezpečnosti těchto přírodních aktivátorů libida. Afrodiziaka jako taková jsou lidstvu známa již dlouhá staletí. Jejich účelem je především povzbudit sexuální vzrušení a zintenzivnit prožitek z milování. Všem těmto látkám je připisováno, že posílí smysly, zvýší citlivost na sexuální podněty a stimulují pohlavní orgány. V některých případech mohou být jako doplněk stravy určeny k dlouhodobému užití a pak budou zlepšovat chuť na sex nebo sexuální náladu v delším časovém horizontu, u mužů by měla vést k pozitivním výsledkům, zejména co se týče mírného zlepšení problémů s erekcí. Jejich primárním účinkem by ale mělo být navození té správné nálady a chuti k intimnímu kontaktu. Samotný název pochází z řečtiny a je odvozen od samotné bohyně lásky a plodnosti Afrodité.
Nezanedbatelný vliv měla v tomto oboru přírodní medicína. Již od pradávných dob se lidé pokoušeli ovlivnit kvalitu intimního života, ať už se bavíme o fyzických či duševních aspektech. Mezi rozšířené prostředky patřila různá zaříkávadla, čarovné rituály, kouzelné elixíry, masti nebo prášky bylinného či živočišného původu.

Vykonávání příslušných obřadů bylo úzce spojeno magií, tudíž často byl jejich efekt založen pouze na víře v jejich zázračný účinek. Samostatnou skupinu prostředků, kde se již jednalo o využívání skutečných afrodisiakálních efektů různých látek, tvořily tzv. nápoje lásky. Kouzelným nápojům bylo přisuzováno, že dokáží zažehnout city a touhu milované osoby. Nedílnou součástí takových nápojů byly roztodivné složky podporující jejich magický účinek. Vyžadovaly se např. vlasy, nebo nějaký předmět osoby po lásce toužící a zároveň stejně tak osoby, která měla být lektvarem opojena.

Další složky se lišily podle receptu a žádoucího účinku, využíval se třeba prášek z pohlavních orgánů zvířat. Důležitou součástí nápoje lásky tvořila právě přírodní afrodisiaka. Lékařské texty ze starověké Indie, Číny a Egypta zmiňují údajné dopady na sexuální touhu a výkonnost desítek praktik (rituálů) a nejrůznějších látek rostlinného i živočišného původu. Doporučují mnoho produktů, od čerstvého nefiltrovaného medu až po aligátoří varlata atp.

Afrodiziaka našich předků

A jaká byla nejznámější, ale na rovinu řekněme i nejbizardnější afrodiziaka naší historie?

- V 8. století př. n. l. indický lékař Samhita ze Sušruty tvrdil, že by si měl muž namazat chodidla směsi z přepuštěného másla, které je uvařeno s vejci nebo varlaty aligátorů, myší, žab a vrabců.

- Staří Egypťané si mazali penis rozmixovaným krokodýlím srdcem.

- Řecký filozof Plinius tvrdil, že kořen mandragory zvyšuje potenci, protože vypadá jako ženské genitálie

- Staří Číňané jedli pohlavní orgány zvířat, což přetrvává do dnešních dní.

- Římané konzumovali semeno mladých mužů, čímž na sebe chtěli přenést mladickou mužnost.

- Casu marzu, neboli hnijící sýr posetý červy, je afrodiziakem na Sardinii. Sýr je záměrně infikovaný larvami sýrohlodky drobné  a pojídá se ve vysokém stadiu rozkladu s živými larvami.

O afrodiziacích, tradičně vyráběných z rostlin, zvířat nebo minerálů, se jako o léku nebo "pomocníkovi v oblasti lásky hovoří již velmi dlouho," říká doktor Giuseppi Aragona, praktický lékař evropské služby pro výdej léků na předpis. Historicky se za afrodiziaka často považují i potraviny tvarově imitující genitálie, představte si kupříkladu banány, chřest, ústřice nebo fíky?. Kdysi se také věřilo, že potraviny pikantní (ostré) chuti zvyšují vzrušení právě prostřednictvím svých zahřívacích a stimulačních účinků, které mohou napodobovat prokrvení pohlavních orgánů při sexuálním vzrušení. Aragona však poukazuje na fakt, že existuje jen málo nosných vědeckých důkazů o tom, že mnohé z potravin rozšířeně považovaných za afrodiziaka skutečně disponují takovou zázračnou mocí. Podle Food and Drug Administration (FDA) je afrodiziakum definováno jako jakýkoliv produkt, který slibuje vzbuzení nebo zvýšení sexuální touhy či sexuálního výkonu. Vědci se rozhodli podrobit testu potraviny, o kterých se traduje, že disponují afrodiziakálními účinky. Proto zkoumali všechny potraviny, se kterými se běžně spojuje slovo sex či afrodiziakum. Došli například k závěru, že čokoláda, tradičně považována za spouštěč touhy, je pouhým mýtem, píše medicaldaily.com.

Účinek ústřic popisoval už Casanova, snad nejznámější svůdník v dějinách. Casanova je jednak sám s oblibou konzumoval a rovněž je v intimních chvílích přikládal ke rtům svých milenek. Vědci jsou ohledně pozitivních dopadů ústřic na libido skeptičtí, nejsou k dispozici žádné kontrolované studie, které by mohly potvrdit, zda mají doopravdy tak prokazatelný vliv na sexuální funkce a zvýšení touhy. Neoddiskutovatelným faktem ale je, že ústřice obsahují zinek, který je nezbytný pro tvorbu serotoninu i správné funkce pohlavních orgánů. Kromě toho syrové ústřice obsahují dvě aminokyseliny, kyselinu D-asparagovou a kyselinu N-methyl D-asparagovou (NMDA), které mohou souviset se zvýšenými hladinami pohlavních hormonů (alespoň u zvířat) a jsou někdy uváděny jako testosteronový booster.

Odborníci se zaměřili i na další pochutiny, jako například na med z Turecka, prodejci nabízený jako sexuální stimulant. Varují potencionální zájemce, že tento produkt obsahuje vysoce koncentrovaný rostlinný toxin, látku zvanou Grayanotoxin, která negativně ovlivňující správnou činnost srdce. Podobné vedlejší účinky může způsobovat i další přírodní prostředek na zvýšení libida, tzv. yohimbin, stimulant/alkaloid z kůry stromu bujarníku, pocházejícího ze západní Afriky. K jeho dalším nežádoucím účinkům patří selhání ledvin a mozková mrtvice. V Evropské unii ale nejsou doplňky stravy obsahující yohimbin povoleny.

Přenesme se ale do současnosti a zkusme se blíže podívat na některá zákaznicky oblíbená afrodiziaka, jejich účinky, doporučené užívání a případně i předpokládaný čas dosažení výsledků při pravidelném užívání. Vzhledem ke stále rostoucímu zájmu o tyto přípravky ve formě kapek, krémů či tablet by bylo vhodné uvést některé informace na pravou míru. Zároveň upozorňujeme, že se budeme bavit o tabletách/doplňcích, nikoliv lécích, u nichž je vydání předpisu pouze v kompetenci lékařů.

Je nutné zmínit, že mnozí zájemci o tyto prostředky mají, upřímně řečeno, zcela nerealistická očekávání. Žijeme v hektickém světě a nelehké době, jakkoliv to může znít jako fráze, jsou na nás každodenně kladeny nejrůznější požadavky a mnozí z nás se cítí být pod stále větším tlakem a bez energie. Je logické, že vyčerpání a osobní nepohoda jsou i spolehlivým zabijákem sexuální touhy. I ve svém okolí vidím, že téměř každý z nás minimálně sezónně užívá nějaký ten doplněk stravy, přestože se nemusí jednat konkrétně o afrodiziakum.

Zkuste si představit, že by vám doplněk stravy slibující zlepšení kvality vlasů přes noc vykouzlil kštici, že by vám ji i princezna Locika záviděla. Stejně tak je to i u preparátů na zvýšení libida nebo na posílení erekce. Velmi často se v naší každodenní praxi setkáme s poptávkou po tabletách (aj. přípravcích), které vám přivodí erekci prakticky instantně či preparátech majících okamžitý a zázračný efekt na ženskou touhu po intimitě a celkově vzrušivosti. Pro mnohé z vás ale nebude překvapující informací, že žádný prostředek, jenž by vám zprostředkoval bleskurychlou erekci či proměnil frigidní ženu ve vteřině v nažhavenou nymfomanku, neexistuje, a působení afrodiziak na jednotlivce je zcela individuální záležitostí, závislou na mnoha vnitřních i vnějších faktorech. Zejména trpíte-li prokazatelně dlouhodobou a závažnější dysfunkcí, patří řešení takového problému výhradně do rukou odborníků.

Kotvičník zemní

Latinsky Tribulus terrestris, je jednoletá bylina se žlutými květy, původem z Asie, která ale snese i středoevropské podmínky. Kotvičníku je připisován pozitivní vliv na výdrž a kondici mužů, zvyšuje libido, podporuje plodnost, přispívá ke zlepšení erekce a pomáhá při obtížích se zvětšenou prostatou. Stejně tak by pravidelné užívání mělo vést ke snížení stresu, což opět příznivě ovlivní i sexuální život. Bylo vědecky prokázáno, že podávání kotvičníku lidem a zvířatům zlepšuje libido a spermatogenezi. Jiné studie však uvádějí, že steroidní saponiny, které obsahuje T. terrestris nemají vliv na zvyšující hladinu androgenů, mužských pohlavních hormonů. Další z výzkumů ale kotvičníku přisuzuje proerektilní účinky. Preparáty s kotvičníkem zemním jsou i na tuzemském trhu široce rozšířené ve formě tablet různé síly (obsah účinné látky v mg), tudíž i míry účinku, dále i čajů a kapek/tinktur. Patří k typům afrodiziak<, jejichž pozitivní efekt je uživateli individuálně popisován při dlouhodobějším užívání.

Maca

Botanicky Lepidium meyenii, je bylina pocházející z jižní Ameriky (zejména z oblasti Peru a Bolívie). Afrodiziakálními účinky údajně disponuje kořen rostliny, využívaný ke zlepšení imunity. Dále by Maca měla preventivně působit proti stresu a vést ke zvýšení vitality. V extrémních podmínkách jihoamerických hor rostou dokonce tři odrůdy macy, které se od sebe odlišují barvou a spektrem využití. Nejsilnějšími účinky na libido by měla disponovat černá Maca, podle některých zdrojů povzbuzuje sexuální apetit, dodává energii, zlepšuje vytrvalost a příznivě ovlivňuje plodnost.  Můžeme se setkat i s názvem peruánská viagra, protože podle dřívějších zdrojů byla po požívání kořene macy individuálně zaznamenány zlepšující účinky na potenci. Některé výzkumy ukazují i vliv na počet, kvalitu a pohyblivost spermií. Ovšem dříve uváděné afrodiziakální benefity mnoha rostlin, o nichž se dříve předpokládalo, že zvyšují plodnost a získaly také pověst sexuálních stimulantů, jsou v dalších vědeckých studiích jako afrodiziaka zpochybňována (stejně tak i Maca). Na druhou stranu mnohé další výzkumy naznačují, že jihoamerická bylina mírně upravuje sexuální touhu a funkci při pravidelném užívání v delším časovém horizontu.

Ženšen

Zejména kořenu této lesní byliny jsou připisovány povzbuzující účinky vedoucí ke zlepšení erekce. Užívat ženšen je potřeba dlouhodobě, ale i následný efekt je dlouhodobější než u jednorázových přípravků. Ženšen působí příznivě na stabilizaci krevního tlaku, pomáhá chránit a hojit cévy, zlepšuje erekci. U obou pohlaví bylo zaznamenáno zvýšení sexuálního libida při dlouhodobém užívání. Po mnoho let se ženšen (Panax ginseng) těší pověsti jednoho z nejlepších afrodiziak na světě. Slovo Panax, v řečtině znamená "všehojný," jsou mu připisovány revitalizační vlastnosti pro celé lidské tělo a taktéž zlepšení erekce penisu. Sedm komplexních studií potvrdilo, že rostlina pomáhá s erektilní dysfunkcí (v porovnání s placebem). Ženšen je nejenom je vhodným preparátem pro řešení tohoto typu problémů, ale navíc je poměrně vysoce účinný a efektivní.

Pískavice neboli řecké seno

Bylina pochází ze Středomoří, několika oblastí jižní Evropy a západní Asie. Běžně se používá ke zvýšení produkce mateřského mléka u kojících žen, ale výzkumy naznačují, že ji lze použít právě i ke zvýšení libida u mužů. V malé studii z roku 2011 vědci zjistili, že u mužů ve věku 25 až 52 let došlo po šestitýdenní konzumaci 600 mg přípravku Testofen - směsi výtažku z pískavice (řeckého sena) - k výraznému zvýšení pocitu vzrušivosti a celkovému nárůstu libida. Studie zejména zjistila, že extrakt zvyšuje sexuální touhu a zlepšuje prožitek orgasmu.

Španělské mušky

Španělské mušky jsou přírodní afrodisiakum, které je pojmenované po brouku jménem puchýřník lékařský, již v minulosti označovaný jako španělská muška. Účinnou látkou je broukem vylučovaná zapáchající tekutina, tzv. kantaridin. Tato látka byla oblíbená už u starých Řeků či Římanů. Údajně způsobovala enormní prokrvení pohlavních orgánů, což vyvolalo velkou citlivost a u mužů mnohdy až bolestivou erekci.

Zároveň je ale kantaridin považován za vysoce toxický, při předávkování jeho požití vede k otravě a při kontaktu s okem může člověk přijít o zrak. Přestože je nutné u dostupných afrodiziakálních preparátů dodržovat přesně výrobcem uvedené dávkování, není větší důvod k obavám, dnes už v přípravcích označených jako španělské mušky ve většině případů nenajdete pravý kantaridin, ale jeho různé syntetické náhrady, případně podobné směsi látek. Pokud se ovšem v některé

Většina dostupných kapek účinkuje u mužů i u žen, ale zároveň se objevují i ​​názory, že efekt je individuální. Typické dávkování preparátu je maximální 1ml kapaliny (5-7 kapek) aplikované pod jazyk pro nástup účinků cca do 30 minut. S užíváním španělských mušek se pojí i riziko výskytu nežádoucích nebo vedlejších účinků. Jejich přítomnost a intenzita závisí na tom, zda jste překročili maximální povolenou dávku, ale také na tom, jaké bylo přesné složení konkrétního produktu.

K výčtu nežádoucích účinků patří např. neustupující a bolestivá erekce, vnější otok genitálií, problémy s ledvinami a infekce močových cest. Předávkování dokonce může způsobit potrat v případě těhotenství ženy. Proto v žádném případě nemůžeme doporučit nadužívání přípravku za účelem předpokládaného zvýšení účinků. Pokud vás láká vyzkoušet preparáty podporující libido, na současném trhu je daleko větší škála dostupných prostředků, ale zejména u přírodních tablet, čajů, tinktur atp. je často zlepšení kvality sexuálního života velmi individuální záležitostí a nelze od nich očekávat okamžité vyřešení problému. Jak už bylo zmíněno, v případě závažnějších dysfunkcí dlouhodobého charakteru by vaše kroky měly směřovat spíše do ordinace lékaře-odborníka.

Chcete-li váš sexuální život pouze okořenit nebo pokud se ve vašem případě jedná o dočasnou ztrátu zájmu o intimní potěšení, je třeba zauvažovat i na celkové změně životního stylu v oblasti stravování, přístupu k volnočasovým aktivitám, odpočinku a míře stresu ve vaší aktuální životní situaci. Závěrem bych chtěla dodat (nikoliv však nabízet radikální řešení problému), že mnohdy může napomoci ke zvýšení sexuální touhy ukončení nefunkčního a toxického vztahu a změna partnera či partnerky.

Objevte celou kategorii AFRODIZIAK a FEROMONŮ
Adelaida
Adelaida je milovnicí erotických pomůcek, obvyklých i neobvyklých praktik i jakýchkoliv překvapení. Tak, jako miluje život a víno, tak se vyžívá v testování erotických hraček.
Další články autora Adelaida
Musí být menopauza konečnou pro intimní život nebo je to jen odstrašující mýtus Znáte historii análního kolíku? Latex, datex a další sexy lesklé materiály nejen pro milovníky fetiše Oblečená, neoblečená v catsuitu či bodystockingu Pegging: Praktika, která by mohla oživit i váš vztah? Sex na veřejnosti není jen libůstkou exhibicionistů Nechce mít se mnou anální sex. Co s tím? Hračky ovládané na dálku - vyrazte s nimi ven! Netradiční sexuální úchylky, které vás možná zaskočí První sex - Dá se na něj připravit? Pozice, které vás v zimě doslova zahřejí Orální sex: co ho zaručeně uspokojí? Naučte se techniky na božský blowjob Staňte se dokonalou milenkou díky cvičení Pompoir V jakých polohách si nejvíce užijete anální milování? Kvalitní a pravidelný sex se postará o vaši duševní i tělesnou rovnováhu Orální sex: Staňte se králem ložnice s hbitým jazykem Můžete s ní spát i koukat na fotbal. Jaké další výhody mají Sex Dolls? Konec problémů s bolestivým sexem díky kroužkům OHNUT Fisting nemusí být pouze tvrdou BDSM praktikou Dvojité vibrátory, které jsou hitem letošního roku Masturbací proti zimním splínům Erotická kosmetika a hračky, které prohřejí i zkřehlé tělo Důmyslný králíček JoyFlesh Miya se hravě postará o dvojitou spokojenost Recenze - Vibrátor Fun Factory G5 Tiger a jeho volání divočiny SMART pomůcky - co všechno umí "chytré" hračky? Recenze - Síla javoru ukrytá do vibrátoru
Články