GOOD VIBES s Flagranti ﮩـﮩﮩ٨ـ♡ﮩ٨ـﮩﮩ٨ـ SLEVA 15 % na MASTURBÁTORY s kódem "MAS15"
Partner of Notino
FLASH začal ⚡️ Ceny za polovinu
Do konce zbývá
Zlevňovač dopravy
Dárek pro každého

Musí být menopauza konečnou pro intimní život nebo je to jen odstrašující mýtus

Menopauza může v těle ženy způsobit fyzické i emocionální změny, které ovlivňují i její libido. Sexuální touhu negativně poznamenávají i další fyzické změny, které se během klimakteria odehrávají. Naneštěstí mnoho žen v přechodu také přibývá i na váze, což se zásadně podepisuje i na jejich sebevědomí. Velmi nepříjemné jsou i návaly horka a noční pocení, které mohou způsobit pocit únavy a celkového vyčerpání. „Z lékařského hlediska se za menopauzu označuje poslední menstruační krvácení ženy. V širším významu se však pojem používá jako synonymum k výrazům klimakterium či přechod, což je správný výraz pro období hormonálních změn probíhající obvykle mezi 40. a 60. rokem života.
Jedná se o proces vedoucí k přirozenému ukončení reprodukční schopnosti ženského těla. Postupně dochází ke snížení funkce vaječníků produkujících pohlavní hormony progesteron a estrogen, což se viditelně projeví zejména změnami v pravidelnosti cyklu a později vymizením menstruace,“ říká MUDr. Tereza Čeledová, gynekoložka z centra Canadian Medical, které je součástí zdravotnické skupiny EUC. Snížená sexuální touha je přitom nejčastěji způsobena poklesem hladiny estrogenu, která může utlumit vzrušení a mít za následek i bolestivější pohlavní styk.

Kolísající hladina estrogenu a omezení průtoku krve v pánevní oblasti během přechodu může mít několik negativních dopadů, jako je suchost poševní sliznice, ztrátu citlivosti vagíny (včetně zevních genitálií) a zúžení nebo zkrácení pochvy. Zatímco suchost sliznic intimních míst lze podpořit používáním vhodného lubrikačního gelu, dobrou kondici a optimální senzitivitu lze udržovat posílením svalů pánevního dna. Podle výzkumů jsou sexuální problémy hlášeny až u 68 až 86,5 % postmenopauzálních žen, což nejsou rozhodně zanedbatelná čísla. Pozitivní zprávou ovšem je, že s těmito nepříjemnými projevy klimakteria můžete účinně a efektivně bojovat.

Jak poznám začínající menopauzu?

Prvotním příznakem nastupujícího klimakteria jsou změny v menstruačním cyklu – nepravidelnost, déle nebo naopak kratší dobu trvající menstruace či změna v intenzitě krvácení. Tato fáze se označuje jako premenopauza a začíná i několik let před posledním vynecháním menstruace. Kolem 50. roku života nastává tzv. perimenopauza, během ní dochází k rozkolísání měsíčního cyklu. Průměrný věk žen v menopauze je v současnosti 52 let, s věkovým rozpětím mezi 45 a 55 roky a může někdy trvat 6 až 13 let. Její začátek může nastat také v důsledku chirurgického zákroku (odstranění dělohy, vaječníků). Náhlý konec menstruace je považován spíše za raritní výjimku, naopak o menopauze můžeme hovořit v případě absence periody delší než jeden rok. Bezpečně ji odhalí váš gynekolog na pravidelné preventivní prohlídce s přihlédnutím k věku a dalším příznakům, o kterých ho budete informovat. V případě pochybností doporučí krevní test ověřující hladinu hormonů (kromě poklesu progesteronu a estrogenu dochází během přechodu u žen ke zvýšení produkce folikulostimulačního hormonu – FSH).

Libido ženy v období menopauzy

Jak jsme již zmínili, právě nízká hladina estrogenu může zapříčinit snížení průtoku krve do pánevní oblasti, což má v mnoha případech za následek ztenčení tkáně pochvy a stydkých pysků. To má často nezanedbatelný vliv na přirozenou vaginální vlhkost i celkovou citlivost při stimulaci ženského genitálu. Ve výsledku může žena zaznamenat (i dříve pro ni prakticky neznámé) potíže s dosažením orgasmu a pohlavní styk pro ni může být nepříjemný či dokonce bolestivý, čímž se automaticky vytrácí i touha po jeho praktikování nebo dokonce i nechuť k masturbaci. Očekávatelně opakované nepříjemné pocity z milování vedou k celkové absenci zájmu o jakékoliv sexuální potěšení. A celkem logicky může být taková rapidní proměna sexuálního apetitu pro do té doby náruživou dámu frustrujícím šokem, stejně tak i pro jejího partnera. Tyto biologické hormonální změny jsou zcela přirozené, ale bohužel může takový obrat v sexuálním životě znamenat pro partnera často nesprávné podezření, že pro ženu přestal být dostatečně atraktivní nebo si našla výkonnějšího milence. Libido negativně ovlivňují i další fyzické změny, které se v těle ženy během menopauzy odehrávají. Samozřejmě je každé ženské tělo jiné, pokud patříte v tomto ohledu ke šťastnější menšině a tyto negativní dopady s nastupujícím klimakteriem prakticky nepociťujete, případně jsou vaše příznaky mírné, snesitelné a dokonce vás ani v otázkách intimního života a prožitků nijak znatelně neomezují, můžeme vám jen gratulovat.

Psychologické aspekty ztráty libida

Emocionální změny, které mohou často doprovázet hormonální výkyvy menopauzy, včetně úzkosti a deprese jsou úzce spojeny se ztrátou sexuálního apetitu a oslabení motivace k intimním aktivitám. Během menopauzy mají některé ženy pocit, jako kdyby se jim „tělo začalo vymykat jejich kontrole.“ Náhlé přibírání hmotnosti, ukládání tuku v oblasti břicha, návaly horka, sušší kůže a strach z počátků či rozvoje inkontinence mohou u některých z nich způsobit, že se tyto nepříznivé změny promítají následně i do prožívání intimností. Samotný fakt, že se vaše tělo (a zejména vagina) mění, může ovlivnit vaše vnímání sebe sama a spojení s vaší sexuální stránkou. V tomto životním období se mohou objevit také problémy se ve vztahu. Můžete mít pocit, že váš partner nedokáže pochopit nebo se vcítit do toho, čím vy a vaše tělo procházíte. On sám také může procházet obdobím, kdy pravděpodobně začíná trpět poruchou erekce. To může v kombinaci s vaší vlastní ztrátou citlivosti způsobit, že vám milování bude připadat méně vzrušující, a ovlivnit vaši touhu po něm. Potom už zbývá jen krok k tomu, abyste nabyli (možná vy oba) dojmu, že vaše ložnicové radovánky jednou provždy skončily. Ale nebyla by škoda pokusit se přece jen něco změnit? Otevřený a upřímný rozhovor s někým blízkým může být velkou pomocí. Kamarádky, které procházejí nebo prošly menopauzou, vám mohou být nesmírnou oporou. Zaměřte se i na ženy z vaší rodiny. Lékaři už vědí, že doba, kdy se projeví menopauza, je dědičná, a proto by se ženy měly optat svých matek a babiček, jak na tom byly ony, protože to u nich bude mít nejspíše stejný průběh. Doporučujeme promluvit si se svým gynekologem o všem, co může ovlivňovat vaši duševní pohodu nebo libido. Může vás odkázat na sexuologa, psychologa zabývajícího se partnerskými vztahy či další ověřené odborníky. Tento typ terapie může pomoci odhalit příčiny psychických problémů, které stojí za ztrátou libida. Samozřejmě se prvotně pokuste odhodit ostych a s partnerem o svých pocitech a všech změnách komunikovat. Už jste věku, kdy často víte, co se vám v sexu líbí, a nemusíte se za to stydět a v případě dlouholetého vztahu se i po této stránce nejdůvěrněji znáte. Povzbuďte i jeho samotného tím, že mu řeknete, co na vašem vztahu oceňujete a na čem by bylo vhodné společně zapracovat ke společné spokojenosti vás obou. Pokud vám něco nedělá dobře, dejte mu to najevo nebo ho požádejte, aby byl vůči vám vstřícnější a trpělivější. Komunikace je klíčová a nejlepší sex často probíhá, když oba partneři nahlas a upřímně řeknou, co jim dělá dobře.

Jak si sex v období menopauzy užít?

Většinu žen však tyto problémy začnou od určitého věku trápit a má-li jejich partner prakticky stále stejný sexuální apetit jako míval před dvaceti lety a netrpí-li ještě navíc závažnější erektilní dysfunkcí, může taková propast přinést do této části vašeho partnerského života nepříjemný nesoulad. Možná právě vy aktuálně menopauzou procházíte a zaznamenaly jste nezájem o intimní potěšení či snížení libida. Věřte, že se nemusí hned jednat o konečný a konstantní stav, naopak tuto skutečnost máte šanci povětšinou značně ovlivnit. Pokud máte potíže se vzrušením či nedostatečnou vaginální vlhkostí, vyhraňte si čas na předehru a relaxaci, která Vám zaručeně pomůže zvýšit úroveň vzrušení. Věřte, že stejně jako pro udržení štíhlé postavy a skvělé kondice vašeho svalstva a kosterního aparátu je důležitá pravidelnost cvičební rutiny, stejné pravidlo platí ve své podstatě i pro sex. Lidově řečeno, co se nepoužívá, to zakrní…

Vaginální suchost je dále možné zmírnit, pokud přestanete používat parfémovaná mýdla, sprchové gely namísto hypoalergenní intimní kosmetiky, která maximálně respektuje optimální PH vašich citlivých ženských partií. Neprospívá jim navíc ani příliš dlouhé sprchování či časté koupání. A pokud se Vám ani přes všechna opatření nedaří dosáhnout dostatečné vaginální vlhkosti, můžete vyzkoušet některý z mnoha na trhu dostupných lubrikačních gelů. Ideální jsou gely na vodní bázi, které jsou nejpřirozenějším způsobem, jak regulovat zvlhčení a udržet optimální PH vagíny. V případě, že nemáte partnera, jakákoliv stimulace včetně sebepotěšení je i v tomto ohledu rozhodně prospěšná. "Ženy, které pravidelně používají vibrátory, mají zvýšený průtok krve do pochvy a zvýšenou lubrikaci. To je důležité zejména pro ženy v menopauze, které mohou pociťovat omezený průtok krve do pochvy v důsledku nedostatku estrogenu. „Nedostatečný průtok krve přispívá k atrofii pochvy,“ říká sexuoložka Dr. Minkin. Používání vibračních pomůcek může pomoci s drastičtějšími změnami tvaru, které mohou být zodpovědné za bolestivou penetraci, ale jejich používání kdekoli na vulvě pomůže stimulovat tkáň, čímž podpoříte zdravý průtok krve. Mantra o pravidelnosti takového pravidelného procvičování platí i v případě sólo aktivit. Stejně tak pravidelná a vašim možnostem přiměřená pohybová aktivita vám přinese své ovoce nejen v této příjemné oblasti, ale je prokázáno, že má vskutku blahodárný dopad i na další výše vyjmenované průvodní příznaky menopauzy.

Zdravé pánevní dno je klíčem ke spokojenosti

Kegelovy cviky jsou přirozeným a zdravým způsobem, jak pomoci obnovit vaše ztracené libido. Tato jemná a velmi efektivní cvičení nabízejí řadu neuvěřitelných výhod také pro ženy během menopauzy i po ní. Obecně procvičování pánevního dna se zátěží pomocí vaginálních kuliček, činek či v dnešní době dostupných „chytrých trenažérů“ podporuje zvýšené a zdravé prokrvení tkání pochvy. To vede ke zlepšení přirozené lubrikace, zkvalitnění pružnosti vaginálních stěn i ke znovunalezení schopnosti vnímat příjemné pocity. Kromě toho Kegelovy cviky mají blahodárný účinek na celkové zdraví pánve a snižují riziko inkontinence a výhřezu. Pouhých 5 minut cvičení denně vám může přinést všechny tyto výhody. Hormonální léčba patří do rukou gynekologa

Samozřejmě každé ženské tělo je individuální, a tak je vždy nutné se v případě skutečně úporných a těžko snesitelných potížích vždy poradit se svým gynekologem, aby vám doporučil léčebný plán přesně podle vašeho konkrétního případu. Vhodnou komplexní léčbu je vždy dobré prvotně probrat s odborníkem, který doporučí ideální řešení podle druhu a míry problémů i vaší celkové anamnézy. Symptomy menopauzy totiž zřídkakdy samy odcházejí, a právě proto se mnoho žen svěřuje hned zpočátku do rukou lékaře. Některé ženy se při řešení menopauzálních problémů přiklání k hormonální substituční terapii a může být při řešení těchto zdravotních potíží jediným a účinným prostředkem. Lékař vám může předepsat buď systémovou, nebo lokální estrogenovou terapii, která může léčit a zmírnit některé fyzické změny, které přicházejí s menopauzou. Systémové hormonální terapie zahrnují pilulky, náplasti nebo gely, které se postarají komplexně o celé tělo. Mezi lokální léčbu patří speciální krémy na vaginální oblast.

Dejte šanci přírodě

Pokud si velmi zakládáte na zdravém životním stylu a nejrůznější bylinky a přírodní doplňky stravy jsou součástí vaší celkové životosprávy, pravděpodobně jim budete chtít dát první šanci a vyhnout se užívání hormonálních přípravků. V dnešní době jsou oblíbenou a rozšířenou alternativou k výše zmíněné substituční terapii. Jednoduše pomohou obnovit ztracenou rovnováhu hormonů žen v klimakteriu, stačí si jen vybrat ty správné podle potíží, které Vás sužují. Mnohými odborníky je za vůbec nejlepší nehormonální alternativu v období menopauzy považován ploštičník hroznatý, jehož kořen obsahuje glykosidy a terpeny, které jsou svými účinky podobné estrogenům. V ženském těle může pomoci při gynekologických obtížích i na všechny jevy provázející klimakterium. Perfektními prostředky ke srovnání menopausální nerovnováhy mohou být bylinky a vhodné potraviny, zejména ty, které obsahují fytoestrogeny, tedy hormonálně aktivní látky. Gynekoložka Helena Máslová ovšem upozorňuje, že to s nimi nesmíme přehnat, tudíž je vhodné si tuto problematiku nastudovat z ověřených zdrojů. Jiné bylinky mohou pomoct s odvodněním, přispět k lepšímu usínání, jiné zase zlepšují náladu. Doporučuje se zejména červený jetel, šalvěj, yzop, třezalka, kozlík a chmel, stejně tak i jalovec, kopřiva, bříza a petržel a další. Bylinky můžete konzumovat, pomohou ale i v koupeli, aromaterapii či jako oleje. Je předpokladatelné, že se z vás přes noc nestanou ani zkušené „baby kořenářky“, ani aromaterapeutky, a tak je nejpohodlnější sáhnout po osvědčených doplňcích stravy, které obsahují všechny potřebné látky v ideální kombinaci a vyvážených poměrech. Vrátí vám ztracenou ženskou energii a vitalitu, zároveň pomáhají zmírnit nepříjemné projevy přechodu. Samozřejmě u přírodních nehormonálních tablet je zapotřebí určité trpělivosti (nástup účinků se neprojeví hned, ale pozvolna až po pár týdnech. Taktéž je třeba následovat doporučené užívání podle pokynů výrobce. (Mnohdy kombinace delší doby každodenního braní tablet s následnou kratší pauzou).

Profesionální zákrok

Suchost sliznice a bolestivý pohlavní styk lze řešit i dalšími cestami, které vám váš gynekolog může nabídnout. Doktorka Zoja Roháčová, gynekoložka a odbornice na klimakterium, využívá u svých pacientek v menopauze kyselinu hyaluronovou, jež na sebe váže vodu a dokáže sliznici hloubkově hydratovat a zjemňovat. Dalším neinvazivní metodou je použití laseru. „Tento nechirurgický zákrok má příznivé účinky na vaginální sliznici, podporuje tvorbu kolagenu a správný tok krve v intimních partiích. Díky stimulaci nervových zakončení může dojít ke zlepšení sexuálního prožitku a komfortu,“ vysvětluje MUDr. Roháčová. Prostřednictvím laseru lze prohřát vrstvy poševní stěny a tím stimulovat nervová zakončení. Výsledným efektem je zvýšení citlivosti kýžených partií a zmírnění některých příznaků spojených s vaginální atrofií.

Nespojujme ale klimakterium jen se ztrátou libida, podívejme se na světlejší stránky sexu po menopauze. Znamená to pro vás i ukončení všech překážek, které vám většinu reproduktivního věku přinášela menstruace a nemusíte řešit pro mnohé ženy komplikovanou otázku volby té nejvhodnější a nejméně zatěžující antikoncepce na míru. Navíc přechod přichází v době, kdy se mnoho žen cítí dobře „ve své kůži,“ jsou sebevědomější a možná mají dlouhodobý a léty prověřený kvalitní vztah. Děti většinou už vylétly z hnízda a žijí své životy, takže si můžete užívat úžasného sexu, ať už sama, nebo v partnerském vztahu.

Adelaida
Adelaida je milovnicí erotických pomůcek, obvyklých i neobvyklých praktik i jakýchkoliv překvapení. Tak, jako miluje život a víno, tak se vyžívá v testování erotických hraček.
Další články autora Adelaida
Znáte historii análního kolíku? Latex, datex a další sexy lesklé materiály nejen pro milovníky fetiše Oblečená, neoblečená v catsuitu či bodystockingu Pegging: Praktika, která by mohla oživit i váš vztah? Sex na veřejnosti není jen libůstkou exhibicionistů Nechce mít se mnou anální sex. Co s tím? Hračky ovládané na dálku - vyrazte s nimi ven! Netradiční sexuální úchylky, které vás možná zaskočí První sex - Dá se na něj připravit? Pozice, které vás v zimě doslova zahřejí Orální sex: co ho zaručeně uspokojí? Naučte se techniky na božský blowjob Staňte se dokonalou milenkou díky cvičení Pompoir Nakopnou afrodiziaka skutečně vaše libido? V jakých polohách si nejvíce užijete anální milování? Kvalitní a pravidelný sex se postará o vaši duševní i tělesnou rovnováhu Orální sex: Staňte se králem ložnice s hbitým jazykem Můžete s ní spát i koukat na fotbal. Jaké další výhody mají Sex Dolls? Konec problémů s bolestivým sexem díky kroužkům OHNUT Fisting nemusí být pouze tvrdou BDSM praktikou Dvojité vibrátory, které jsou hitem letošního roku Masturbací proti zimním splínům Erotická kosmetika a hračky, které prohřejí i zkřehlé tělo Důmyslný králíček JoyFlesh Miya se hravě postará o dvojitou spokojenost Recenze - Vibrátor Fun Factory G5 Tiger a jeho volání divočiny SMART pomůcky - co všechno umí "chytré" hračky? Recenze - Síla javoru ukrytá do vibrátoru