Doprodej prádla pro ženy EWA BIEN 💛 Sleva -30 % na celou značku ZDE
Partner of Notino
CUTE hračka týdne s překvapením
Zlevňovač dopravy
Luxusní dárkové balení

Kvalitní a pravidelný sex se postará o vaši duševní i tělesnou rovnováhu

Sex je náš, dělá dobře mně i tobě… zpívala v legendárním songu zejména v 90. letech velmi populární česká kapela Lucie. Asi většina z nás se shodne, že se jedná nesporně o příjemnou aktivitu, která je součástí života téměř každého z nás. Připomeneme si, proč je prospěšná pro naše fyzické i duševní zdraví. Pokud svůj intimní život sdílíte s jedním partnerem či partnerkou a žijete v plnohodnotném vztahu naplněném vzájemným respektem, láskou i tolerancí, a to i v rovině milostné, máte rozhodně velké štěstí, které vám upřímně přejeme. Ale ani pokud jste aktuálně single, nemusíte nutně žít zcela asketicky a občasnému sexu ve volnějších vztazích se nemusíte vyhýbat, pokud je takový přístup v souladu s vaším přesvědčením. V takovém případě vám ovšem vřele doporučujeme dodržovat zásady bezpečného milování a vždy se chránit proti nechtěnému těhotenství i nepříjemným pohlavně přenosným chorobám.
Nejen v chladnějších měsících se vyplatí posílit přirozenou imunitu, a kromě kvalitních a na vitamíny bohatých potravin či pro mnohé z nás těžko představitelné otužování, můžete právě i touto radost do života vnášející fyzickou činností napomoci obranyschopnosti organismu. Mnohé studie prokázaly, že sex je pro naše zdraví nesmírně prospěšný. Bylo zjištěno, že milování se jednou nebo dvakrát týdně zvyšuje hladinu protilátky zvané imunoglobulin A (IgA), která vás může chránit před nachlazením a chřipkou. Lidé, kteří mají sex častěji než jednou týdně, mají o 30 % vyšší hladinu IgA než ti, kteří jsou v této oblasti zdrženlivější.

Sexem proti infarktu

Milostný akt aktivuje řadu neurotransmiterů, které ovlivňují nejen náš mozek, ale i několik dalších orgánů, jedním z nich je kupříkladu srdce. U mužů, kteří mají sex dvakrát až třikrát týdně se riziko kardiovaskulárních onemocnění znatelně snižuje oproti těm, kteří se příjemné aktivitě věnují pouze jednou za měsíc. Stejně tak lze zaznamenat i pozitivní dopady u něžnějšího pohlaví, vzrušení může snížit hladinu stresového hormonu kortizolu, což může mít zase příznivé účinky na zdraví srdce, například co se týče snížení krevního tlaku. "Krevní tlak a svalové napětí se mohou během sexu zvýšit, ale bezprostředně po dosažení orgasmu může být váš tlak nižší," říká doktor Joshua Gonzalez, certifikovaný urolog, který se specializuje na léčbu mužských a ženských sexuálních dysfunkcí. Aktivní přístup k postelovým radovánkám lze navíc do jisté míry přirovnat ke cvičení, a tak můžete nejenom spálit nějaké ty kalorie, ale podpoříte i zdraví jednoho velmi důležitého orgánu. "Při sexu nespálíte mnoho kalorií - možná tak 100, ale benefity pro vaše celkové kardiovaskulární zdraví jsou nesporné, pokud budete mít pravidelnou sexuální aktivitu," říká dále Dr. Gonzalez. Pokud už trpíte srdečním onemocněním, měli byste naopak se svým lékařem probrat, které aktivity jsou bezpečné a které už méně. Studie však poukazují na fakt, že méně než 1 % infarktů vzniká při sexuálních aktivitách. Pokud je vaše srdeční onemocnění nebo hypertenze pravidelně sledována vaším lékařem a můžete bez větších omezení vyjít schody nebo ujít cca kilometr, bude pro vás sex obecně bezpečný a prospěšný.

Věděli jste, že milování vám může pomoci zmírnit nepříjemnou bolest hlavy či migrénu?

V jedné studii až 60 % lidí tuto aktivitu vyzdvihuje jako účinnou metodu zmírnění zmíněného typu bolesti, většina z nich zaznamenala různou míru úlevy. Bylo prokázáno, že sex uvolňuje látky, jako jsou endorfiny (někdy považované za přirozené "opioidy"), dopamin a oxytocin (hormon štěstí), které jsou zodpovědné právě za účinky zmírňující bolest. Endorfiny doslova zaplaví tělo po orgasmu, a to může to pomoci zmírnit například migrénu. Dámy, věděly jste, že některým z vás může vyvrcholení dokonce přinést v mnoha případech i pomoc s menstruačními bolestmi? Pokud obecně nemáte s partnerem odstup k tématu „sex během periody,“ můžete vřele tento příjemný experiment vyzkoušet namísto zatěžování těla analgetiky.
Kvalitní intimní život vede ke zlepšení nálady a zmírnění stresu právě díky hormonálnímu koktejlu, který naše tělo vylučuje v momentu dosažení vrcholu. Tudíž i péče o vaší duševní hygienu může být takto smyslně podpořena. Tyto hormony vám navíc mohou dopomoci snadněji usnout, i když ze studií (a zkušeností mnoha žen) vyplývá, že je tento účinek výraznější u mužů. Odborníci dále spekulují i o tom, zda může mít sperma podobné vlastnosti jako slabší sedativa. Vědci zjistili, že sexuální uspokojení zůstává zvýšené i 48 hodin po pohlavním styku a právě oxytocinu je připisována schopnost vyvolávat v nás pocit emocionálního sblížení s partnerem či partnerkou. "Existuje zde kruhová reakce," říká doktorka Mary Jane Minkinová, klinická profesorka na katedře porodnictví, gynekologie a reprodukčních věd na Yale School of Medicine. "Sexuální vzrušení posiluje vztah, a jak se vztah upevňuje, může to vyvolávat další touhy a vzrušení. Pokud má někdo zdravý sexuální život, bude mít pravděpodobně také mnohem zdravější vztah," dodává. Není třeba asi dodávat, že pokud se cítíme být naplněni a spokojeni v osobním (a to i intimním) životě, zvládáme každodenní nástrahy světa této nelehké doby s větší lehkostí. Výzkum provedený v Číně napověděl, že lidé, kteří mají pravidelný sex ve stabilním vztahu, bývají šťastnější. Odborníci však dále tvrdí, že naopak sex s náhodnými partnery může mít opačný efekt.

Sexem proti předčasné menopauze i stárnutí

Významným benefitem pravidelného intimního života je posílení svalů pánevního dna. Studie publikovaná v časopise Investigative and Clinical Urology ukázala, že sexuálně aktivní ženy mají silnější pánevního dno než jejich zdrženlivější kolegyně. Mít v dobré kondici tuto soustavu svalstva je nesmírně důležité. (Detailně jsme se tématu věnovali v mnoha dalších článcích). Navíc je-li žena sexuálně aktivnější, zvyšuje se průtok krve pánví, což zajišťuje i optimální zvlhčení pochvy pro komfortnější prožitky z milování. Dále bylo prokázáno, že ženy, které souložily jednou týdně, měly menstruační cyklus trvající v průměru 29 dní (což je považováno za normu) oproti extrémnější délce cyklu žen, které měly sporadičtější sex.
Někteří vědci se domnívají, že ženy, které mají pravidelný sex, mohou být více vystaveny mužským feromonům - chemickým látkám vylučovaným mužem. Tyto látky působí jako přirozený druh afrodiziaka. Tyto feromony mohou měnit hormony, jako je estrogen, které ovlivňují začátek a konec menstruačního cyklu ženy. Výzkum, kterého se zúčastnilo téměř 3 000 žen ve věku 42 až 52 let, zjistil, že u žen, které měly sex každý týden, byla v průběhu studie o 28 % nižší pravděpodobnost, že u nich započne předčasně menopauza, než u těch, které měly sex méně než jednou měsíčně.

Dr. David Weeks, klinický neuropsycholog z Královské nemocnice v Edinburghu, na psychologické konferenci prozradil, že podle jeho rozsáhlého výzkumu vypadají starší muži a ženy s aktivním milostným životem o pět až sedm let mladistvěji než je jejich skutečný biologický věk. Navíc studie provedená v Austrálii zjistila, že lidé, kteří vyvrcholí alespoň třikrát týdně, mají o 50 % nižší pravděpodobnost úmrtí z jakéhokoli zdravotního důvodu než ti, kteří vyvrcholí pouze jednou měsíčně. Během své desetileté studie Weeks zjistil, že kvalita je stejně důležitá jako kvantita, přičemž účinky proti stárnutí jsou silnější, pokud je sex klasifikován jako "milostný a procítěný".

Pánové, kteří žijí aktivním sexuálním životem, mají větší pravděpodobnost, že jejich prostata funguje správně a předcházejí tak možným budoucím urologickým problémům. Prostata je malá žláza, která produkuje semennou tekutinu. Výzkum publikovaný v časopise European Urology zjistil, že muži, kteří ve středním věku ejakulují více než 21krát měsíčně, mají o 50 % nižší riziko rakoviny prostaty než muži, kteří ejakulují čtyřikrát až sedmkrát měsíčně. Odborníci si ale nejsou přesně jisti, jakým způsobem může ejakulace chránit před rakovinou prostaty (druhou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu u mužů). Někteří se domnívají, že vyvrcholení může chránit na několika frontách, včetně omezení zadržování prostatického sekretu. A právě tento problém bývá spojován s vyšším rizikem vzniku rakoviny prostaty. Bylo taktéž prokázáno, že pánové věnující se milování častěji (jednou nebo vícekrát týdně) v menším procentuálním zastoupení trpí erektilními dysfunkcemi.
Pokud jste s vaším sexuálním životem zcela spokojeni, možná jsme vás jen utvrdili ve vašem postoji k postelovým radovánkám. Nesporně se jedná o zdraví velmi prospěšnou, zábavnou a příjemnou aktivitu, kterou ocení vaše tělesná, ale i duševní schránka. V případě, že nejste zcela spokojeni s frekvencí či kvalitou milování ve vašem současném vztahu, nikdy není pozdě pokusit se znovu rozdmýchat opomínanou vášeň. Pokud je váš protějšek ochoten naslouchat vám, vždy můžete zapojit společně fantazii a na základě vzájemného konsensu vnést do milostného vztahu něco nového a vzrušujícího. Vítaným okořeněním intimního života je i zapojení erotických pomůcek do vašich hrátek. A samozřejmě se kdykoliv můžete inspirovat třeba i u nás.
Adelaida
Adelaida je milovnicí erotických pomůcek, obvyklých i neobvyklých praktik i jakýchkoliv překvapení. Tak, jako miluje život a víno, tak se vyžívá v testování erotických hraček.
Další články autora Adelaida
Musí být menopauza konečnou pro intimní život nebo je to jen odstrašující mýtus Znáte historii análního kolíku? Latex, datex a další sexy lesklé materiály nejen pro milovníky fetiše Oblečená, neoblečená v catsuitu či bodystockingu Pegging: Praktika, která by mohla oživit i váš vztah? Sex na veřejnosti není jen libůstkou exhibicionistů Nechce mít se mnou anální sex. Co s tím? Hračky ovládané na dálku - vyrazte s nimi ven! Netradiční sexuální úchylky, které vás možná zaskočí První sex - Dá se na něj připravit? Pozice, které vás v zimě doslova zahřejí Orální sex: co ho zaručeně uspokojí? Naučte se techniky na božský blowjob Staňte se dokonalou milenkou díky cvičení Pompoir Nakopnou afrodiziaka skutečně vaše libido? V jakých polohách si nejvíce užijete anální milování? Orální sex: Staňte se králem ložnice s hbitým jazykem Můžete s ní spát i koukat na fotbal. Jaké další výhody mají Sex Dolls? Konec problémů s bolestivým sexem díky kroužkům OHNUT Fisting nemusí být pouze tvrdou BDSM praktikou Dvojité vibrátory, které jsou hitem letošního roku Masturbací proti zimním splínům Erotická kosmetika a hračky, které prohřejí i zkřehlé tělo Důmyslný králíček JoyFlesh Miya se hravě postará o dvojitou spokojenost Recenze - Vibrátor Fun Factory G5 Tiger a jeho volání divočiny SMART pomůcky - co všechno umí "chytré" hračky? Recenze - Síla javoru ukrytá do vibrátoru