ZLATÝ DÉŠŤ SLEV JE TADY  💛 SLEVY AŽ 65 % ☔ Bude kapat, nebo rovnou pršet?
Partner of Notino

1. část: Seznamte se: Pánevní dno

S pojmem pánevní dno se dnes setkáváme poměrně často. Na co však ve své praxi fyzioterapeutky a lektorky jógy narážím je to, že klienti nevědí, co přesně se pod tímto pojmem skrývá. Pojďme si tedy přiblížit, co je pánevní dno, kde se nachází, jak vypadá a jaké jsou jeho funkce.




Pro jakoukoli práci s pánevním dnem je totiž velmi důležité toto vědět

Pokud v rámci terapie nebo cvičení mluvíme o pánevním dnu, většinou tím máme na mysli komplexní systém svalů, vazů, fascií atd., které vyplňují dolní část naší pánve. Tento komplex tvaru nálevky vytváří pevné, ale pružné dno, aktivní oporu pro orgány v pánvi uložené.

Svaly pánevního dna jsou uloženy ve třech vrstvách, které leží nad sebou a dohromady mají tloušťku dlaně. Svalová vlákna hluboké vrstvy probíhají odpředu pánve dozadu, vlákna střední vrstvy jdou napříč pánví. Vnější vrstva má tvar ležaté osmičky a vlákna opět probíhají zepředu pánve dozadu.




Pro lepší představu si pojďme prohlédnout obrázky

Svalové vrstvy pánevního dna při pohledu zezadu a zespod.



Funkce pánevního dna

Zatímco u čtyřnohých savců a primátů, u kterých je pánevní dno umístěno ve svislé poloze a slouží primárně pro pohyb ocasu a jako svěrač, u nás vzpřímených lidí má funkcí daleko více.

Pánevní dno podpírá a udržuje pánevní orgány ve správné pozici. Zajišťuje nám, že dokážeme udržet moč a stolici, ale také jejich vypuštění v tu správnou chvíli. Ve spolupráci s hlubokými břišními svaly, bránicí a zádovými svaly se podílí na dýchání a držení těla ve vzpřímené pozici. Je důležitým článkem v zajištění správného postavení pánve a propojení horní a dolní poloviny těla.

A v neposlední řadě je důležité pro náš spokojený sexuální život.

Na obou obrázcích jste viděli ženské pánevní dno, nezapomínejme však, že pánevní dno mají i muži. Je trochu jiné než to ženské, stejně jako mužská pánev, ale jeho správná funkce je i pro muže zásadní.



Mgr. Renáta Homolová
Autorka Mgr. Renáta Homolová je fyzioterapeutka zaměřující se na oblast pánevního dna. Mimo jiné je i lektorkou jógy a maminkou, takže má v této problematice bohaté zkušenosti.
Další články autora Mgr. Renáta Homolová