Nákupy s ONADNES si užijete i u nás 💛 Sleva -20 % na VŠE s kódem "ONA20"
Partner of Notino
CUTE hračka týdne s překvapením
Zlevňovač dopravy
Luxusní dárkové balení

2. část: Když pánevní dno nefunguje správně

Dobře fungující pánevní dno je pružné, má ideální napětí tkání a umí se ve správný čas aktivovat a ve správný čas relaxovat. Funguje v kvalitní souhře s ostatními svaly. V důsledku nejrůznějších vnějších č i vnitřních vlivů (například úrazů, hormonálních změny, těhotenství, porodu, nedostatek pohybu atd.) však pánevní dno může přestat fungovat správně.Často se píše a mluví o oslabeném pánevním dnu a nutnosti jeho posilování. Věc však není tak jednoduchá. K potížím povede i přetížení svalů nebo změny napětí tkání pánevního dna.


Oslabení svalů nebo snížené napětí tkání pánevního dna může způsobit

 • Snížený prožitek při pohlavním styku
 • Obtížné dosahování orgasmu až anorgasmii (úplná neschopnost vyvrcholení)
 • Inkontinenci (únik) moči nebo stolice
 • Bolesti zad

Oslabené pánevní dno


Zdravé pánevní dno

Přetížení svalů nebo zvýšené napětí tkání pánevního dna se může projevovat jako

 • Bolestivý pohlavní styk
 • Bolestivá menstruace
 • Protrahovaná první doba porodní
 • Opakované potraty v prvních týdnech těhotenství
 • Funkční sterilita (neplodnost)
 • Retence (zadržování) moči, obtížné nebo bolestivé vyprazdňování
 • Bolesti zad, hlavy, bolestivá kostrč (nejen v sedě)

Ačkoli jsou poruchy pánevního dna obvykle vnímány jako ženská problematika, mohou se týkat i mužů. U těch se nejčastěji projevují jako potíže s močením, vyprazdňováním, bolestivost genitálií či sexuální dysfunkcí.Mé pánevní dno nefunguje, jak má

Co dělat, když se u vás objevuje některý z výše uvedených příznaků a máte podezření, že vaše pánevní dno nefunguje správně? První kroky by určitě měly směřovat k odborníkovi, tedy k lékaři ? specialistovi - gynekologovi či urologovi. Pomoct může také zkušený fyzioterapeut, který se zaměřuje právě na pánevní dno. Lékař či fyzioterapeut vyhodnotí váš momentální stav a zároveň nastaví efektivní léčbu přesně pro vás.
I když se dnes k řešení problémů spojených s pánevním dnem nabízí také řada pasivních technik, jako třeba léčba laserem nebo operace, aby byl efekt zásahu dlouhodobý, základem zůstává cvičení a cílená práce s pánevním dnem, někdy i změna životního stylu. A to většinou neslyšíme rádi.

Klientky, které ke mně přicházejí nejčastěji z důvodu neúspěšné snahy o otěhotnění, v těhotenství nebo po porodu se mě často ptají, zdali je vhodné cvičit cviky, které najdou na internetu nebo v knihách. Na internetu najdete kvanta cviků a cvičebních programů. V souvislosti s pánevním dnem určitě narazíte na pojmy jako Kegelovy cviky nebo cvičení podle české fyzioterapeutky Ludmily Mojžíšové. Rozdíly v těchto dvou přístupech jsou v tom, na co jsou primárně zaměřeny. Kegelovy cviky, které vytvořil kalifornský gynekolog dr. Arnold Kegel v 50. letech minulého století, jsou zaměřeny na posílení pánevního dna, tedy řeší hlavně potíže spojené s oslabením svalů pánevního dna. Cvičení podle Mojžíšové je jednou z částí celé metody uznané MZČR v souvislosti s léčbou ženské neplodnosti. Její techniky smí provádět pouze speciálně vyškolený fyzioterapeut nebo lékař. Cviky, které se v rámci této metody cvičí, cílí jak na uvolnění zvýšeného napětí svalů pánevního dna a potíže s tím spojené, tak na posílení svalů oslabených. Obě metody mohou být při správném a pravidelném cvičení přínosem, která je však vhodná právě pro vás se na internetu nikdy nedozvíte. A tyto dvě metody zdaleka nejsou jediné. 

Můžete experimentovat a zkoušet, který z přístupů a cviků vám udělá dobře nebo si nechat poradit odborníkem. Fyzioterapeuty se zaměřením na pánevní dno pomůže najít tato mapa.Pomůcky pro účinné cvičení

Aby bylo cvičení zábavnější a ženy motivovanější, nabízí se řada pomůcek, které byly vytvořeny právě pro posilování nebo relaxaci svalů pánevního dna. S posílením svalů vám pomohou sady vaginálních činek, Venušiných kuliček, ale i chytré SMART vaginální trenažery, u kterých budete mít díky aplikaci v telefonu rovnou i svého virtuálního trenéra. Pokud jste spíše alternativního zaměření a preferujete produkty s vlastní energií a práci s ní, budou pro vás těmi pravými YONI vajíčka z minerálních kamenů. Pokud jste orientována na výkon a potřebujete vidět své výsledky a progres, budou pro vás těmi pravými chytré SMART vaginální trenažery.I u těchto pomůcek je ale důležitá cílenost na váš konkrétní problém a pravidelnost cvičení. Je dobré si ujasnit, kolik chcete do pomůcky investovat a co od ní očekáváte.
Každá jsme jiná, originální a výjimečná. Ať už se rozhodnete vydat jakoukoli cestou řešení svých obtíží, vnímejte, co vám dělá dobře a zlepšuje váš stav.Mgr. Renáta Homolová
Autorka Mgr. Renáta Homolová je fyzioterapeutka zaměřující se na oblast pánevního dna. Mimo jiné je i lektorkou jógy a maminkou, takže má v této problematice bohaté zkušenosti.
Další články autora Mgr. Renáta Homolová