ZLATÝ DÉŠŤ SLEV JE TADY  💛 SLEVY AŽ 65 % ☔ Bude kapat, nebo rovnou pršet?
Partner of Notino

Shibari: jak a odkud začít?

Zjistili jste, že vás zaujalo shibari, a rádi byste jej vyzkoušeli, ale vůbec netušíte, odkud a jakým způsobem začít? Chtěli byste se dozvědět, kde získat informace? V následujících článcích si budeme postupně odkrývat, jak začít vázat, na co si dát pozor z hlediska bezpečnosti, jaké provazy si vybrat, jak si najít partnera na vázání, co všechno se v provazech může odehrávat, kam zajít na workshop a mnohá další témata.

BEZPEČNOST

Bezpečnost je alfou a omegou shibari a zakládá se na ní celá tato disciplína. Jestli narazíte na někoho, kdo ji bude brát na lehkou váhu, vezměte hodně rychle nohy na ramena, dost pravděpodobně jste totiž narazili na VDD neboli velkého drsného dominanta nebo minimálně na nezodpovědného člověka, kterému určitě nechcete svěřovat do rukou vlastní život. Protože první věc, kterou byste si měli uvědomit, než vplujete do tajuplného světa shibari, je fakt, že je to velmi riskantní záliba, při které se můžete zranit s trvalými následky jak fyzickými, tak psychickými, to je zásadní fakt, který musíte zvážit, než se do čehokoli pustíte.
Pokud si tuto stránku promyslíte a rozhodnete se, že do toho i přesto chcete jít, pak je ideální postup následující: vyhledání shibari studia ve vašem městě nebo alespoň v nějakém poblíž, kde se můžete potkat s lidmi, kteří už jsou v tomto oboru zkušení a budou vám umět poradit se vším, co vás zajímá (seznam studií najdete na konci tohoto článku). Studia jsou skvělá v tom, že jsou bezpečným místem, kde se s novými lidmi potkávat. Vždycky je tam nějaký lektor, který na danou akci dohlíží a dává pozor na to, aby se nedělo nic nechtěného, zároveň jsou lektoři zkušení lidé, kteří vás dokážou vše bezpečně naučit a povědět vám o rizicích.
Říkáte si, jsem introvert, co se nikdy neodhodlá jít do cizího prostředí? Nevadí! To je, věřte mi, velká část komunity. Jestliže by návštěva studia byla velkým krokem ven z vaší komfortní zóny, který nechcete podstoupit, doporučuji alespoň kontaktovat přes sociální sítě nějakého majitele či lektora z oněch studií a zeptat se ho na základní informace.
Tvoříte-li pár, a chcete začít vázat spolu, máte jednodušší cestu než jednotlivci, můžete si to rovnou namířit na začátečnický workshop a nastartovat své vzdělání. Jste-li jednotlivec, ať už s ambicí být vázaný nebo vázat, budete to mít poněkud komplikovanější, protože bez oslovení to nepůjde (o tom, jak si najít partnera na vázání, bude později samostatný článek).
V případě, že se rozhodnete začít vázat doma, protože se na účast na workshopech necítíte, je potřeba znát základní bezpečnostní pravidla, která je nutné dodržovat, aby nedošlo ke zranění (fyzickému i psychickému)

Základní poučka pro bezpečné shibari, ale obecně jakékoli BDSM praktiky vychází ze zkratky SSC – safe, sane & consensual, v překladu tedy jako bezpečně, s rozumem a konsenzuálně. Abych to uvedla do praxe tak vážeme bezpečně – jsme si vědomi rizik, která s sebou shibari přináší a snažíme se eliminovat poranění, tzn. nesvážeme partnera šňůrou na prádlo, protože víme, že by mohlo dojít k nervovému zranění, nebudeme ho věšet, pokud nevíme, jak se to dělá, a nemáme k tomu doma přizpůsobené prostředí a vhodné podmínky atd. Vážeme s rozumem – tedy v takovém stavu, kdy jsme schopni vyhodnocovat situaci a adekvátně na ni reagovat, takže např. ne pod vlivem omamných látek. A vážeme konsensuálně, tedy se souhlasem obou účastníků, s vykomunikovanými hranicemi a nastavenými stopkami. Pokud jste si s protějškem nevykomunikovali podmínky, za jakých s vámi bude vázat, neměli byste se do toho pouštět. Shibari se někdy řadí také do skupiny RACK aktivit – Risk Aware Consensual Kink, u této skupiny je kladen větší důraz na zodpovědnost obou zúčastněných stran.

Nepsaným pravidlem je, že byste se nikdy neměli učit vázat podle videí a fotek. Nelze z nich odhadnout, jaké je v provazech napětí, neuvidíte přesně, kudy provaz vedl, jaký byl záměr úvazu, jak dlouho v něm daný člověk vydržel apod. Chcete-li začít, opravdu se obraťte na někoho zkušeného, kdo vás naučí alespoň dva základní uzly tak, jak by se měly vázat, aby byly použity bezpečně a nedošlo k nechtěnému zranění. Dají se domluvit i soukromé lekce, na kterých budete pouze s lektorem/lektorkou a jeho modelkou/modelem, které budou uzpůsobeny přesně vaším potřebám a zájmům. Fotky velmi často vzbuzují touhu po vázání a jsou tím prvním impulsem, který zapříčiní zájem o shibari, ale musí se brát s velkou rezervou a postupem času, až budete zkušenější, se jimi jistě můžete nechat inspirovat, ale v začátcích není rozumné fotky napodobovat a učit se z nich. Existují kvalitní výuková videa, podle kterých se dá vzdělávat, ale slouží spíše k zopakování si úvazů, které jste se naučili na workshopu a zapomněli jste jejich přesný postup, než abyste se podle nich učili něco nového.
Nejdůležitějším pravidlem je neustálé vzdělávání se. Je jedno, jestli zjistíte, že chcete vázat pro hezké fotky, do postele, pro hluboké emoce, chcete své protějšky sadisticky trápit či cokoli jiného, ve všech vrstvách vázání je důležité vzdělání. Musíte vědět, kudy můžete provaz vést, kudy byste jej naopak vést neměli, kde jej můžete utáhnout, kam se jej naopak sluší jen zlehka přiložit. Existuje obrovská zásoba informací, které se prakticky jinde, než na workshopech nebo v komunitě nedozvíte.

Shibari je poměrně mladá disciplína, která se stále velmi rychle rozvíjí, proto se nemůžete příliš řídit články a knihami, které na toto téma vyšly, protože se informace mění. Vzdělávání se znamená také vzdělávat sebe o sobě, poznávat své tělo a psychickou stránku, a všechny nové poznatky komunikovat se svým protějškem.

Posledním nepsaným pravidlem trpělivost. Nebuďte přehnaně ambiciózní a nechtějte hned ze začátku dělat ty krásné pozice ve vzduchu, jaké jste viděli na fotce na instagramu. Trpělivost přináší růže a u shibari to platí dvojnásob. Začněte hezky na zemi, seznamujte se s provazy, s partnerem, zjišťujte, co vás zajímá a baví…
Abych to shrnula – buďte rozumní, než něco uděláte, dvakrát si promyslete, jestli je to bezpečné, KOMUNIKUJTE, choďte na workshopy, seznamujte se s lidmi z komunity, kteří už mají vlastní bohaté znalosti a mohou vám poradit, co dělat a nedělat a předají vám vlastní zkušenosti, které nikde nevyčtete, mějte trpělivost, žádný učený z nebe nespadl, není potřeba mít přehnané ambice a chtít začít hned věšet a lámat své protějšky do gymnastických pozic. Nehody se stávají a stávat se budou, někoho zraníte, trefíte jej uzlíkem provazu a je to v pořádku, protože je to součástí této disciplíny, důležité je, abyste se druhému člověku omluvili a dali mu najevo, že vás to mrzí. Partnera můžete zranit nejen fyzicky, ale i psychicky a pokud jej zraníte, a ještě mu dáte najevo, že je vám to jedno, je to ten nejlepší způsob, jak si zajistit, aby s vámi daný člověk už nikdy vázat nechtěl. Komunikujte, komunikujte, komunikujte.

S bezpečností je také neoddělitelně spojena volba vhodných provazů, čemuž se bude věnovat následující článek.

Studia: Klubovna Ostrava, Subspace (Praha), Bad reputation Brno, Shibari dojo Bratislava, Alive Kinbaku dojo (Praha).

Skupina na facebooku Shibari CZ

HANA
Do světa shibari a BDSM zabloudila v roce 2017 a už nenašla cestu zpátky. Jejím hlavním zájmem jsou provazy, ve kterých vyhledává hlavně emoce a spojení s druhým člověkem. Nebrání se ani jiným praktikám, ráda zkouší nové věci, testuje a posouvá své hranice.
Další články autora HANA