Větší rozkoš, nižší ceny! Objevte potěšení, které si zasloužíte! Vaše touhy a fantazie se slevou až 26%!
Partner of Notino
Menu
×

Shibari: musí to bolet?

Bolest. Častý strašák, který v lidech potlačuje odvahu udělat první krok do světa shibari. Spousta nováčků přichází s tím, že jim trvalo velmi dlouho odhodlat se, protože měli strach, že vázání bolí a oni se neprofilují jako masochisté, takže se jim to přeci nebude líbit… tento mýtus stále přetrvává a koluje mezi lidmi. Vázání rozhodně nemusí být bolestivé, bude totiž přesně takové, jaké si jej uděláte. Lze jej plně přizpůsobit vašim potřebám a tužbám. V následujících článcích si představíme styly a formy vázání a aktivity, které je možné s provazy spojit, abychom si nastínili, jakými způsoby se s provazem pracuje a jaký následný efekt to na vázaného má, ať už fyzický nebo psychický.
V první řadě si musíme vysvětlit rozdíl mezi západní bondáží, shibari (japonskou bondáží) a takzvaným fusionem. Tyto tři kategorie jsou základními stavebními kameny a ostatní způsoby/styly vázání se řadí do pomyslných podkategorií, které se odvíjí a navazují na ony základní tři. Západní bondáž, fusion a shibari sice mají společný prvek – provaz, ten má ovšem v každé kategorii jiný význam a je požívám za rozdílným účelem. Pojďme si blíže představit, co to znamená v praxi.

ZÁPADNÍ BONDÁŽ

Pod pojmem západní bondáž se skrývá druh vázání, se kterým se s největší pravděpodobností setkala většina z vás, ať už v praxi, ve filmu či v porno videích. Jedná se o způsob využití provazu jako nástroje ke znehybnění, kdy svázání je pouhým mezikrokem k něčemu dalšímu, nikoli cestou k prožitku ze samotných provazů. V praxi to bude znamenat, že použijeme provaz kupříkladu k přivázání partnera k posteli pro následný sex či jiné hrátky. Nejde tedy o proces samotný, ale o jeho výsledek, kterým je nejčastěji zbavení partnera možnosti pohybu.

U tohoto druhu je možné využít nejen provazů, ale také bondážních pásek, šátků, opasků, pout a čehokoliv jiného, co není zdraví nebezpečné a poslouží dobře ke znehybnění. I když se nejedná o shibari, bezpečnostní pravidla zde platí také, určete si své hranice předem, nastavte si stopku, zjistěte si, kudy vedou na těle nervy, abyste je neporanili (i špatně uvázaným šátkem lze způsobit nervové zranění), a hlavně KOMUNIKUJTE.

Pokud jste podobný druh aktivit nikdy nezkoušeli, začněte postupně, třeba od svázání zápěstí. Svázání zápěstí patří k psychicky nejsilnějším okamžikům a už na něm poznáte, zda se vám tyto praktiky budou zamlouvat, nebo se jim vaše tělo naopak začne bránit. Poslouchejte se, vnímejte, jak reagujete a co ve vás tento akt vyvolává, vaši partneři by měli také pozorně sledovat vaše reakce a v případě, že budou kladné, tak až pak případně postupovat k dalšímu kroku. Znehybnění je velmi psychicky náročné a je k němu potřeba obrovská důvěra v partnera, pokud se nebudete cítit bezpečně, nebude se vám pravděpodobně pocit oddanosti, který svázání vyvolává, líbit.

Do podkategorie západní bondáže můžeme zařadit postelové vázání, vázání pro spank, vázání spojené s wax play a mnohé další. Blíže si styly představíme v dalším článku.

FUSION

Fusion, jinak řečeno estetické vázání, velmi oblíbený způsob, protože se hodí pro fotky. Váže se za účelem vizuálně přívětivého výsledku, stejně jako u západní bondáže nejde o průběh vázání nebo o prožitek ze samotných provazů.

Často se k tomuto stylu používají různě barevné bavlněné/syntetické provazy. Já osobně bych doporučila spíše bavlnu, protože se u fusionu často protahují provazy, jelikož se váže způsobem vyplétání nejrůznějších tvarů na těle partnera za pomoci provazu, takže syntetickým materiálem může velmi snadno dojít k popálení pokožky (plusy a mínusy jednotlivých materiálů provazů najdete zde).

Fusion patří k velmi bezpečnému stylu vázání, protože se provazy moc neutahují a často nevedou přes paže nebo jiné rizikové oblasti. Váže se velmi pohodlně a bezbolestně. Řadili bychom zde také případy, kdy si z provazů „upletete“ oblečení, různé provazové korzety a podobné. Jestliže se vám provazy líbí pouze esteticky a netoužíte po žádném prožitku z nich, tato cesta pro vás bude pravděpodobně ta pravá. Ale samozřejmě i u tohoto je potřeba dbát na bezpečnost a mít vykomunikované hranice, jestliže vám například vadí provaz vedený přes prsa, musíte to říct i v momentě, kdy se jedná pouze o estetické vázání na fotky.

SHIBARI (JAPONSKÁ BONDÁŽ)

S tímto druhem vázání se budete setkávat nejčastěji, většina fotek, které vídáte na instagramu či jiných sítích, bude právě ze stylu shibari (typické jsou pro něj závěsy, zachycené emoce, přítomnost jak riggera/ky, tak modela/ky, přírodní provazy atd.).

Se shibari se často spojuje a zmiňuje také pojem kinbaku, rozdíly mezi těmito dvěma pojmy jsou, ale definice pevně určená není a jedná se už o pokročilá témata, takže my se budeme bavit pouze o názvu shibari. Japonská bondáž je naprostým opakem východní bondáže a fusionu. Zúčastněným jde převážně o prožitek z vázání a o emoce, které spolu během session vytváří a prožívají, o vzájemné propojení obou přítomných jedinců. Partneři (ne nutně životní, toto pojmenování je v shibari používáno pro vázajícího a vázaného bez ohledu na jejich vzájemný osobní vztah) dohromady budují atmosféru a nechávají se pohltit okamžikem, užívají si doteky provazů, které slouží jako nástroj k vykřesání pocitů.

Jedná se o velmi intimní aktivitu (ne nutně v sexuálním významu), kterou lze praktikovat pouze s lidmi, jimž můžete věřit. Pokud byste začali japonskou bondáž praktikovat s někým, komu nedůvěřujete, mohlo by se vám to vymstít v podobě újmy na psychickém zdraví. Buďte vybíraví, když se jedná o riggera/ky, tak modela/ky, výběr těchto lidí je stejně důležitý, jako volba životního partnera, v shibari vkládáte doslova svůj život do rukou toho druhého, takže jestliže vám váš instinkt říká, že se s někým necítíte příjemně, raději se s ním do vázání nepouštějte. Je naprosto v pořádku někoho slušně odmítnout. Shibari může být velice kontaktní, proto když je vám nepříjemná i představa toho, že by vás dotyčný/á objal, raději ho odmítněte, než abyste se pak oba během session trápili. Protože druhá osoba většinou velmi rychle vycítí, že je něco v nepořádku.

Abych to celé nějak sesumírovala, máme nějaké základní dělení, které je určeno na podle toho, jakou úlohu má provaz a co je cílem. Ale i přes toto rozdělování je nejzásadnější fakt, že ať už vám přijde přitažlivé cokoli a vydáte se jakoukoli cestou, vždycky si to stejně budete dělat po svém a vložíte si do vázání kus sebe a toho, co vás baví. Můžete se naučit techniku, bezpečnost, lze předat vědomosti, ale nakonec je potřeba celý balík vzít a začít s ním nakládat svým osobitým stylem, který bude definovat a odrážet váš vnitřní svět. Styly se mohou měnit i s rozlišnými partnery, proto važte s více lidmi a sami uvidíte, jak se vaše vázání a pocity budou proměňovat.
HANA
Do světa shibari a BDSM zabloudila v roce 2017 a už nenašla cestu zpátky. Jejím hlavním zájmem jsou provazy, ve kterých vyhledává hlavně emoce a spojení s druhým člověkem. Nebrání se ani jiným praktikám, ráda zkouší nové věci, testuje a posouvá své hranice.