GOOD VIBES s Flagranti ﮩـﮩﮩ٨ـ♡ﮩ٨ـﮩﮩ٨ـ SLEVA 15 % na VIBRÁTORY s kódem "VIB15"
Partner of Notino
LÁSKA A FESTIVALy- PŘIPRAVENI TO ZAŽÍT?
Zlevňovač dopravy
Luxusní dárkové balení

Shibari: který provaz je pro vás ten pravý?

Ano, čtete správně, provaz, nikoli lano, jak je velmi běžně, ale chybně uváděno. Pokud v shibari komunitě řeknete „podej mi lano“, většině lidí v místnosti přinejmenším zacuká oko, a dost pravděpodobně vás někdo velmi důrazně opraví, že nejsme horolezci, proto máme provazy, ne lana. Definice rozdílu mezi provazem a lanem přesně daná není, ale obecně se užívá rozlišení, že provazy jsou z přírodních materiálů a lana jsou ze syntetických materiálů. Pojďme si představit, jaké druhy provazů se v shibari používají, k čemu jsou dobré a kde se dají koupit.
Autor: iva.zur.photo

Hlavní věc, kterou si musíte rozmyslet, než si pořídíte první provazy, je jejich budoucí funkce, protože každý provaz má specifické vlastnosti, na které je potřeba brát ohled a je vhodný jen pro některé aktivity. Chcete se naučit vázat a postupem času zavěšovat? Vázat v posteli? Ve vodě? Chcete vázat pro fotky? Nebo své protějšky sadisticky trápit? Vše je možné, jen je potřeba mít správné provazy.

Základní provazy, které se používají na vázání jsou jutové, konopné, bavlněné a syntetické. Každý z nich má plusy a mínusy, kterých si musíte být vědomi, než s nimi začnete vázat, protože by mohlo dojít k nehezkému zranění. Bavlněné a syntetické provazy nejčastěji uvidíte v západní bondáži a slouží většinou jen jako nástroj k něčemu dalšímu – například znehybnění partnera za účelem sexu či jiných hrátek. Jutové a konopné provazy se používají spíše ve východní bondáži, tedy v shibari a kinbaku a už ony samotné jsou převážně finálním nástrojem vázání.

Pojďme si blíže představit a popsat jednotlivé typy provazů, abychom věděli, k čemu je lze používat a k jakým aktivitám naopak vhodné nejsou.

JUTOVÉ PROVAZY

Nejpoužívanější provazy v shibari. Jedná se o nejvhodnější materiál, se kterým můžete začít vázat a propracovat se až k závěsům. Dobře se s nimi manipuluje, a díky drsnému povrchu na nich drží uzly, protože se „zakousnou“ do sebe. Naopak jsou nevhodné pro vázání do postele, protože se nedají vyprat ani vyčistit a práší, takže zanechávají nepořádek. Nehodí se také pro vázání ve vodě, jelikož se po namočení značně sníží jejich nosnost. Také se namočením značně utáhnou uzly a není možné je rozvázat, je nutné použít nůžky, aby byl model/modelka vyproštěn/a.
Plusy
dobře na nich drží uzly
mají dostatečnou nosnost
přírodní materiál
dostupné ve více variantách
Mínusy
pouští jemné chloupky
po namočení se snižuje nosnost
vyšší cena než u syntetiky či bavlny
nedají se vyprat

KONOPNÉ PROVAZY

Konopné provazy, dobrá alternativa jutových provazů, mají větší nosnost, proto jsou skvělé na vázání, a hlavně zavěšování těžších modelů. Jejich hmotnost je vyšší, z tohoto důvodu se pohybují trošku jinak než juta – lépe „létají“, díky čemuž jsou výhodné pro dynamičtější způsob vázání, ale jejich konečky jsou kvůli větší rychlosti pohybu nebezpečné pro okolí, je potřeba se s nimi naučit vázat a zvyknout si způsob zacházení s nimi. Stejně jako jutové provazy se nehodí na vázání do postele a do vody (taktéž se nedají vyprat a špatně se čistí).
Plusy
větší nosnost – skvělé pro vázání mužů
jsou měkké a neškrábou
dobře na nich drží uzly
dají se obarvit – výroba provazů na míru
přírodní materiál
Mínusy
někomu můžou smrdět
obtížnější manipulace
nejsou vhodné do vody
neškrábou – tato vlastnost se může brát za plus i mínus

BAVLNĚNÉ PROVAZY

Bavlnění provazy si pořiďte pouze v případě, pokud nemáte do budoucna ambice zavěšovat. Nesmí se s nimi jít do závěsu, protože mají malou nosnost, vysokou průtažnost a velmi silně se na nich dotahují uzly, takže je téměř nemožné je po zavěšení rozvázat. Na druhou stranu jsou velmi vhodné na vázání v posteli, protože nepráší, lze je vyprat / vyčistit a jsou měkké, takže ani ve větším tahu nepodřou kůži. U bavlněných provazů je potřeba dávat pozor na to, aby neobsahovaly jádro z umělého materiálu a před prvním použitím je vhodné je vyprat, kvůli možným chemickým látkám, kterými mohou být ošetřené při výrobě.
Plusy
vhodné na vázání v posteli
jsou měkké a neškrábou
dají se vyprat a vyčistit
nízká pořizovací cena
Mínusy
nelze s nimi zavěšovat
velká průtažnost
často obsahují umělou příměs
na vybrané aktivity mohou být příliš měkké (sadistické vázání)

SYNTETNICKÉ PROVAZY

Syntetické provazy jsou, stejně jako bavlněné, vhodné pouze na hrátky na zemi. Mají sice dostatečnou nosnost a neprotahují ne, jako je tomu u bavlny, ale kvůli jejich povrchu na nich nedrží uzly. Také jimi lze velmi snadno popálit kůži, jelikož jsou z umělých materiálů. Syntetické provazy se nejvíce využívají v takzvaném „fusionu“, stylu, ve kterém se primárně váže za estetickým účelem, různě barevnými provazy se vyplétají vzory na těle za záměrem focení.
Plusy
vhodné na vázání v posteli
dají se vyprat a vyčistit
existuje mnoho barev a vzorů
nízká pořizovací cena
Mínusy
nelze s nimi zavěšovat
nedrží na nich uzly
lehce spálí kůži
jsou z umělých materiálů
Autor: Tomáš Vacula

Ke specifickým účelům lze používat také kokosový provaz, který je velmi škrábavý a slouží hlavně k trápení partnera.

Pokud si budete vybírat první provazy, myslete jednoduše na to, s jakým účelem je budete používat, a pokud to ještě nevíte, zajděte si do některého shibari studia popovídat a zjistit možnosti, obvykle tam navíc všechny druhy provazů bývají k zapůjčení, takže si je můžete osahat, zjistit, jestli jsou vám příjemné na kůži, jak se chovají v pohybu a všechny nezbytné věci, které pro začátek potřebujete vědět. Lektoři nebo zkušení riggeři vám mohou poradit, kde provazy koupit, jak se o ně starat, kde je neopak rozhodně nekupovat – určitě si nepořizujte provazy v hobby marketech typu Hornbach nebo Lanex apod. provazy jsou tam sice levnější, ale jsou napuštěné nejrůznějšími chemikáliemi, takže by mohly uškodit jak vázaným, tak vázajícím.

Provazy určené na shibari můžete pořídit ve specializovaných obchodech či u výrobců. V České republice jsou to primárně obchody provazem.cz, bugshop.cz, ke koupi jsou v Klubovně Ostrava, vyrábí je Janeksrope a Ardentshibari.

HANA
Do světa shibari a BDSM zabloudila v roce 2017 a už nenašla cestu zpátky. Jejím hlavním zájmem jsou provazy, ve kterých vyhledává hlavně emoce a spojení s druhým člověkem. Nebrání se ani jiným praktikám, ráda zkouší nové věci, testuje a posouvá své hranice.