VROZENÉ NEBO ZÍSKANÉ?
Pojďme si představit základní členění dysfunkcí, abychom lépe pochopili, proč se objevují a jak v těle fungují. Poruchy se v základu dělí do několika kategorií a podkategorií. Zkoumá se kupříkladu to, jak porucha vznikla, ve kterých okamžicích se objevuje, zda má spojitost pouze s daným partnerem, jestli je navázána na specifické podmínky...
Prvním rozdělením jsou dysfunkce primární a sekundární. Primárními chápeme ty, které se u jedince vyskytují od počátku jeho života, jsou tedy vrozené a mohou souviset i s genetickou predispozicí. Sekundární poruchy jedinec získává až po delší době plně funkčního pohlavního života. Mohou být spojeny s momentálním fyzickým nebo psychickým stavem, typicky kupříkladu poruchy erekce při užívání antidepresiv. Jakmile jedinec léky vysadí, erektivní dysfunkce pomíjí.
PŘECHODNÝ NEBO TRVALÝ STAV?
Další kategorií jsou úplné a částečné dysfunkce. Jak z názvů vyplývá, u úplné poruchy se jedná o naprosté chybění některé fyziologické kvality, kupříkladu lubrikace nebo pevné erekce. Poruchy částečné jsou ty, které pouze ovlivňují kvalitu a funkce je narušena jen do jisté míry. Zde bychom zařadili nespolehlivou erekci.
Kategorizace je určována také podle toho, zda se poruchy vyskytují pouze s nějakým partnerem či ve všech případech. Vážou-li se na určitého partnera, jde o selektivní dysfunkci. Poruchy, objevující se se všemi partnery spadají do kategorie generalizovaných dysfunkcí.
PSYCHIKA V HLAVNÍ ROLI
Sexuální apetence (libido)
Sexuální vzrušení (a s ním spojená možnost uskutečnění soulože)
Bavíme-li se o úplné ztrátě, jedná se o tzv. frigiditu, s tímto pojmem jste se už určit setkali. U žen tomuto odpovídá poševní lubrikace, zduření klitorisu a uvolnění poševního vchodu. Jako porucha se zde může objevit chybějící zvlhnutí. Zde je potřeba mít na mysli, že míra vlhnutí a výskytu poševního sekretu souvisí také s fází cyklu, ve které se žena nachází a je proměnlivá. Je zde řazeno též „nedostatečné prožívání sexuální slasti“, které bývá spojené s frigiditou nebo s anorgasmií. Zvláštní klinickou poruchou spadající pod tuto kategorii je tzv. vaginismus, o kterém bude řeč níž.
U mužů mluvíme o erektivních poruchách, které zabraňují uskutečnění soulože.
Orgasmus
Řídké dosahování orgasmu nebo jeho úplná absence je označováno jako anorgasmie. Tento problém se vyskytuje u vysokého procenta žen, avšak u většiny je řešitelný a léčitelný. Rozdíl mezi muži a ženami je v tom, že pánové dosahují orgasmu díky tělesům vyskytujícím se v penisu a jejich mechanickému stimulování. Je tedy poměrně snadné dosáhnout u nich požadovaného cíle. U žen je celý systém značně komplikovanější. Vzrušení je závislé na správném psychickém rozpoložení, můžeme tedy říct, že většina úspěchu spočívá v hlavě. Bude-li žena rozptylována okolními ruchy a myšlenkami na všechno ostatní než na přítomný okamžik, sexuálního vyvrcholení dosáhne jen velmi těžko.
U mužů je problém většinou opačný. Předčasná ejakulace spěje k neuspokojení muže i jeho partnerky/partnera. Méně častou poruchou je pak retardovaná nebo chybějící ejakulace. Občas může být postižena jen psychická složka orgasmu, a to zejména jeho smyslové prožití. Orgasmus tělesně proběhne, ale dotyčný z něj nemá žádný prožitek.