Doprodej prádla pro ženy EWA BIEN 💛 Sleva -30 % na celou značku ZDE
Partner of Notino
CUTE hračka týdne s překvapením
Zlevňovač dopravy
Luxusní dárkové balení

Masturbace: brána k lepšímu psychickému i fyzickému zdraví

Masturbace, onanie, sex sám se sebou, ale i spousta jiných slov, všechna označující jedinou aktivitu: dopřávání si rozkoše. Americká zdravotnická asociace masturbaci označila za normální teprve před pár desítkami let - v roce 1972. A to i přesto, že už studie slavného Alfreda Kinseyho z padesátých let ukázaly, že zhruba 92 % a 62 % žen v americké populaci masturbuje. A jinak tomu není ani nyní - studie z Velké Británie ukazují, že zhruba 95 % mužů a 71 % žen někdy v životě masturbovali. S jakými tabu je tedy masturbace spojená? A jaké má zdravotní výhody?

masturbace

Masturbační mýty

S masturbací to bylo vždy divoké - obzvlášť v našem euroamerickém prostředí. Kvůli křesťanským vlivům byla masturbace vnímaná jako něco nečistého a zakázaného, co vede k neplodnosti a slepotě. Věřilo se také, že masturbace vede k dětinskému jednání, sexuální perverzi, impotenci, zmenšení penisu a je obecně velmi škodlivá pro lidský život. Dnes už se vědecká komunita plošně shodne na tom, že masturbace je zdravotně prospěšná a psychologicky normální a všechno předchozí jsou jen pověry. Poslední studie masturbace ukazují, že mezi ní a žádnou formou psychické nebo fyzické újmy nebyl objeven žádný vztah, který by prokazoval, že masturbace způsobuje újmu.

Proč je masturbace dobrá pro psychiku?

Náš běžný život je v dnešní době spojen s velkou dávkou stresu a napětí. Masturbace je skvělým způsobem, jak zrelaxovat a uvolnit se. Pro mnoho lidí je také zakončená orgasmem, který je spojený s pocity ospalosti a také zlepšují spánek. Při masturbaci mozek také vylučuje hormony štěstí - endorfiny a oxytocin - které jsou dobré pro celkový fyzický i psychický well-being (celkovou životní pohodu). Jejich dalším benefitem je, že vám jednoduše zvednou náladu.

Masturbace byla také prokázána jako způsob zvýšení si sebevědomí a zlepšení pocitů týkající se vlastního těla. A jen tak pro kontrolu - už jste někdy masturbovali před zrcadlem, nebo si prohlédli detailně své genitálie? Každé tělo je jiné a nádherné - nebojte se ho důkladně prozkoumat a zjistit, co máte rádi.

Masturbace jako cesta k lepšímu sexu

Objevování vlastního těla skrze působení si rozkoše je skvělým způsobem jak zlepšit svůj sexuální život! Díky masturbaci můžete objevovat své erotogenní zóny a zkoušet nejen různé praktiky, ale také styly masturbace - jaký tlak je vám příjemný, jaká rychlost, kde a jakým způsobem. Není pak nic jednoduššího, než své pocity komunikovat s partnerem - ať už slovně, nebo názorně. Je skvělé mít sex s člověkem, který ví, co se mu líbí a dokáže to dát najevo.

Pro některé lidi je také potřeba masturbace zdrojem obav o partnerství - bojí se, že pokud protějšek masturbuje, musí to nutně znamenat, že je s partnerským sexuálním životem nespokojený. Ačkoliv v některých případech to tak může být, obecně to vůbec nemusí být pravda - všichni máme právo na své vlastní soukromí i sexualitu a na masturbaci není nic špatného. Naopak, jedna studie z roku 2015 ukázala, že lidé ve věku 18 až 30 let měli šťastnější manželství, pokud se v něm ženy oddávaly masturbaci.

Masturbace a fyzické zdraví

Věděli jste, že pro menstruující ženy je masturbace skvělým způsobem, jak uvolnit bolest a menstruační křeče? U těhotných žen také může některým ženám ulevovat od bolestí - ale pozor, při riskantním těhotenství a v jeho pozdějších fázích je vždy dobré se poradit s lékařem, protože silný orgasmus může ovlivňovat kontrakce a zvyšovat šanci na porod. Má své výhody taky pro muže - studie z roku 2016 zjistila, že ejakulace u mužů alespoň 21x za měsíc vedla ke snížení risku rakoviny prostaty o 20 % - ačkoliv vědci zatím neví proč. Masturbace taky u obou pohlaví vede k uvolnění svalů, napětí a bolesti v dolní oblasti zad. Jedna studie také objevila, že díky hormonům, které se při masturbaci vyplaví, se zvyšuje tolerance bolesti až o 40 % - to neznamená, že masturbací můžete léčit bolest, ale dost pravděpodobně se vám může výrazně ulevit.

Může masturbace vést k nižší citlivosti?

Jak u koho. Studie ukazují, že například u žen se sexuálními dysfunkcemi je masturbace způsob, jakým zvýšit svou sexuální touhu i citlivost. Dvě studie z roku 2009 také poukazují na to, že používání vibrátoru u žen zvyšuje touhu, vzrušení i celkovou sexuální funkci, včetně větší lubrikace. Některé ženy ale mluví o tom, že například časté používání vibrátoru k vyvrcholení jim pak způsobí, že už jinak nemohou dosáhnout orgasmu - to ale není nic nezvratitelného a pokud cítíte, že je váš sexuální prožitek tímto způsobem ohrožen a vadí vám to, je dobré změnit způsob, jakým masturbujete a na chvíli třeba odložit vibrátor a zapojit ruce. U mužů zase hrozí, že ztratí citlivost vlivem příliš pevného úchopu penisu při masturbaci.

Často si také děláme dobře, abychom dosáhli orgasmu a vypořádali se se stresem - na tom není nic špatného, ale čas od času je také dobré si udělat čas jen sám/sama pro sebe, zavřít oči a soustředit se na příjemný prožitek a ne na vyvrcholení. Užijte si celou jízdu, zapojte své fantazie a představy a udělejte něco jinak, než jak jste zvyklí. Z pornografie jsme zvyklí, že sex a masturbace téměř vždy končí orgasmem, ale v běžném životě to tak není a je důležité užít si samotnou činnost a vyčistit si při tom hlavu.

Kdy je masturbace škodlivá?

Obecně se nerozlišuje frekvence toho, jak je ještě normální masturbovat - někdo to dělá několikrát denně a někdo jednou za měsíc a obojí je v pořádku. Ve chvíli, kdy si člověk masturbací řeší nějaké nepříjemné pocity a zasahuje mu do běžného života (například do práce, školy, povinností), mluví se už o kompulzivní masturbaci, která může být znakem jiných psychických problémů. Samotná masturbace však tyto problémy nezpůsobuje.

Ella
Život Elly je o hledání rozkoše ve všem, co dělá - ať už jde o dobré jídlo, zážitky nebo sex. A protože má zvídavou povahu, hltá vědecké studie a za každou novinkou hledá pět dalších informací. Díky tomu je chodící encyklopedií sexu a sexuality - a užívá si toho každým douškem!