Co se vám vybaví, když se řekne BDSM? Je to film “Padesát odstínů šedi”, bolest nebo velká neznámá? Kolem BDSM koluje nespočet předsudků či stereotypů a lidé si tak často myslí, že to není nic pro ně. Jak to ale doopravdy je a můžete se i vy, jakožto normální pár, otevřít světu BDSM”? Za mě rozhodně ANO! A nejen to - vlastně byste i měli!
Cesta do světa rozkoše a neuhasínající vášně začíná právě nyní!
Je to zhruba 2 roky, co jsem se světu BDSM otevřela i já, jakožto vcelku “normální holka”. Téměr ihned mi ovšem došlo, jak moc jsou určité principy nejen přirozené, ale i nutná součást každého funkčního vztahu. Rozhodla jsem se tedy toto téma objasnit i vám, jelikož pokud pochopíte určité principy z BDSM a zbavíte se předsudků, můžete je využít k probuzení vášně, zesílení pouta či k prohloubení intimity ve vašem partnerském životě!
Ještě než se do toho ale pustíme, pojďme se podívat nejprve na to, co slovo BDSM vlastně znamená.
BDSM není pouze o bolesti!
Pokud byste do svého “google vyhledávače” zadali slovo “BDSM”, vyjelo by vám, že “BDSM je zkratka pro sadistické erotické představy nebo sexuální chování, kterého se lidé účastní dobrovolně”. Což je velice zastaralé a zjednodušené vysvětlení a možná dává i odpověď na to, proč si lidé BDSM spojují převážně se “sadomasem”. Jenže sadismus a masochismus je pouze část, pouhá špetka, toho celého, co BDSM skutečně nabízí. Nehledě na to, že bolest “ ve vašich hrátkách” být přítomna vůbec nemusí. Pojďme si tedy ujasnit, co slovo BDSM doopravdy znamená.
BDSM je řada sexuálních praktik, jako je používání fyzických omezovacích prostředků, poskytování a vzdávání se kontroly a způsobování (či přijímání) bolesti.
Přesněji řečeno to, co vše BDSM znamená, ukazuje samotné slovo, pokud si ho rozebereme
- BD - bondage (svazování, omezení pohybu) a disciplína (poslušnost, slovní příkazy)
- DS - dominant (člověk, který je ve vedoucí pozici, drží kontrolu a ovládá submisiva), submisiv (člověk, který se odevzdá a je ovládán dominantem)
- SM - sadismus (člověk, kterého vzrušuje dávat bolest a je to pro něj často určitý druh relaxu), masochismus (člověk, kterého vzrušuje přijímat bolest a má v tom potěšení)
Jak tedy můžete vidět, BDSM opravdu není pouze o bolesti, tedy sadismu a masochismu, ale je to mnohem pestřejší. Předsudek “Je to jen o bolesti.” si tedy tímto můžete ihned vyndat z hlavy. BDSM je totiž jako takový švédský stůl, tam také nemusíte sníst všehno, ale pouze to, co máte rádi nebo co vás láká.”
A tohle vás bude možná šokovat, ale BDSM je určitým způsobem přirozenou součástí nás, respektive určité principy z něj. Jaké?
“Bez polarity do postele nelez!”
Často se setkávám s názorem, že ve vztahu by měla být rovnost. Ano, ale rozhodně ne v posteli. Rovnost v posteli totiž zabíjí vášeň a celkové vzrušení. Pokud tedy chceme žhavější a vášnivější intimní atmosféru, je potřeba v milostném životě vytvořit polaritu. A to nám ukazuje právě BDSM - prvek dominance a submisivity. Přesněji - člověk, který vede a člověk, který se nechává vést. A to bez ohledu na pohlaví či sexuální preference.
A možná si teď říkáte: “Dobře, a jak polaritu do intimního života vnést?” Nejprve si určete, komu vyhovuje jaká pozice (dominantní či submisivní), tu si držte a dále ji rozvíjejte.
Princip odevzdání a kontroly
Pokud budete vědomě aplikovat odevzdání a kontrolu ve vašem sexuálním životě, tak nejenom že lépe pochopíte a přijmete svoji roli, ale i váš vztah budete posuvat. A to jak vaše pouto, hloubku, tak i polaritu a s ní zmíněnou přitažlivost. Proto tento princip rozhodně nepatří pouze do BDSM vztahů, ale do vztahů všech.
Důvěra a pocit bezpečí
Tento princip je nutnou součásti BDSM . Bez důvěry a pocitu bezpečí by ani jedna z praktik, ať už fyzických či psychických, nefungovala. Pokud je přítomna důvěra, je přítomno i odevzdání. Pokud žena věří svému partnerovi (pánovi) natolik, že když se pustí, tak on ji tzv. “chytí”, je schopna se mu naplno odevzdat. Bez důvěry to ale nejde. Proto tento prvek by měl být za mě přítomný opravdu v každém vztahu.
Otevřená komunikace a sdílení
Ať už je to sdílení pocitů, sexuálních tužeb či otevřená sexuální komunikace, to vše je dost často přítomno v celé BDSM komunitě. A rozhodně je to princip, který patří do každé postele. Bez komunikace totiž nefunguje nic a sexuální život (ani vztah) už vůbec ne.
Hravost
Kdo si hraje, nezlobí! Mám pravdu? Objevování nových praktik, zkoušení a vzdělávání. Hravost je taková prevence proti stereotypu. A věřte, že BDSM praktiky mohou být hodně hravé.
Emoce jsou vítané
Pokud jsou v sexu přítomny emoce, jako je smích či pláč, může to hodně lidí brát jako něco špatného. Víte ale co symbolizují emoce? Uvolnění. A to by v sexu mělo být více než přítomné. Nehledě na to, že většina BDSM praktik mohou být natolik silné a uvolňující, že to bez emocí ani nejde.
Rozvíjení sexuality
Vztahy, které do svého intimního života zahrnují i BDSM praktiky, mají přirozeně pestrý sexuální život. Jak to myslím? Zkoušejí nové praktiky, posouvají své limity, zesilují své prožitky a rozvíjejí jejich sexualitu. Stereotyp tak většinou není na místě a takový vztah se tedy přirozenou cestou i posouvá, rozvíjí a kvete.
Věřím, že po přečtení článku vnímate BDSM alespoň trošičku jinak a minimálně jste pochopili princip polarity v sexuálním životě a proč je mezi “vyznavači BDSM ” často tak silná přitažlivost. Tento prvek totiž patří do každé postele a tedy i do té vaší!
Tip na závěr: Pokud chcete do světa BDSM zasvětit s odborným dohledem, zvu vás na párový workshop “Smyslné BDSM”, který pořádám v Praze. Více informací najdete na www.kristynapolomisova.com či na mém instagramu cristinpoly.
Malá inspirace
Malá inspirace