GOOD VIBES s Flagranti ﮩـﮩﮩ٨ـ♡ﮩ٨ـﮩﮩ٨ـ SLEVA 15 % na MASTURBÁTORY s kódem "MAS15"
Partner of Notino
FLASH začal ⚡️ Ceny za polovinu
Do konce zbývá
Zlevňovač dopravy
Dárek pro každého

"Co když chceme v posteli každý něco jiného?" Klíč k sexuální kompatibilitě!

Určitě se vám někdy stalo, že jste ve vztahu řešili odlišnost vašich sexuálních potřeb či apetitu. Podle mě je to téma, které řeší ve vztazích nespočet lidí nebo na něj minimálně jednou v životě narazili. Není se ale čemu divit, jelikož kompatibilita je něco, k čemu musíme postupně dojít a ne něco, co přijde samo.
Já sama jsem toto téma v minulých vztazích řešila. Jenže tenkrát jsem ještě nevěděla, že je způsob, jak to řešit a i přes odlišné potřeby nalézt společný průsečík a dojít tak k větší kompatibilitě.

A jaký je tedy ten “tajný klíč”? Pojďme to vzít hezky od začátku!

Kompatibilita začíná prvně u nás

Pokud řešíme ve vztahu toto téma, otázkou pak je, jak moc dobře znám sám/samu sebe. Zda vím, co mě vzrušuje nebo co v sexu potřebuji. Nebo jak jsem na tom se sexuální komunikací a dokážu to tedy říct svému partnerovi/partnerce.

Odlišný sexuální apetit

Pokud se totiž podíváme na samotné téma odlišného sexuálního apetitu, kdy jeden chce sex častěji, než ten druhý.. tak kde to vlastně vzniká?! Ano, muži i ženy mají (většinou to tak je) od přírody odlišnou chuť na sex, za kterou může převážně hormon testosteron a kterého mají muži prostě více. Jenže to je takový ten základní a primitivní důvod, proč tomu tak je. Ten další důvod je ten, že když nedostáváme v posteli to, co chceme, tak se přirozeně stáhneme a sex nechceme tak často (alespoň u nás žen to tak funguje) nebo si to najdeme někde jinde (to se pak týká více mužů).

Zkusme si dát ukázkový příklad, kdy se náš apetit úplně neshoduje:

“Ráno po snídani umývám nádobí a najednou ke mně přistoupí můj partner a strčí mi ruku do kalhotek. Já v tu chvíli mám plnou hlavu toho, co vše potřebuji ten den stihnout a sex je to poslední na co myslim. Přirozeně se tedy stáhnu, jelikož mi tato situace není vůbec příjemná. Partnera se má reakce dotkne, vezme si ji osobně a taky se stáhne. Vznikne zbytečná hádka a já se cítím špatně, protože mám pocit, že je to má chyba. Říkám si, že jsem možná měla dělat, jakože mi to je příjemné a mít s partnerem i přesto sex.”

Ale je to doopravdy jen o chuti? Co když jen potřebuji něco jiného než můj partner? Co když potřebuji více času nebo jiné podněty k tomu, aby mé tělo bylo maximálně vzrušené a tím pádem i připravené na sex, jako takový?!

Napadlo vás to někdy?

Mapa k našemu vzrušení

A tady přichází na řadu pomůcka zvaná “Erotické nastavení”, která funguje, jak já říkám, jako taková mapa k našemu vzrušení. Slouží jako návod, který nám říká, jak si máme ideálně hrát s ostatními a jak by si ostatní měli hrát s námi. Zároveň nám pomáhá lépe pochopit, co nás vzrušuje a především - skrze co můžeme dojít k vysněné sexuální kompatibilitě s partnerem/partnerkou.

Než si ale představíme jednotlivé typy, tak bych ráda řekla, že není cílem mít v rámci vztahu totožné typy, tedy chutě a preference, ale vzájemně se lépe pochopit a najít společný průsečík, kde se naše cesty sejdou :)

Erotické nastavení se dělí na celkem 4 typy, kdy každý člověk má nejvíce zastoupené typy dva - primární (hlavní) a sekundární (doplňkové) nastavení.

Pojďme si tedy jednotlivé typy blíže představit:

Smyslový typ

 • romantika je základ skvělého sexu (svíčky, hudba, večeře, masáž)
 • stimulace smyslů jako naladění se na sex
 • citlivost na chaos, stres a nepořádek (negativní ovlivnění vzrušení)
 • obtížný přechod z hlavy do těla
 • může být těžké probudit vzrušení bez "pomůcky"
 • rituály jasného začátku a konce (spontaneita většinou chybí)
 • vnáší do sexuálních zážitků estetiku a krásu

Sexuální typ

 • stimulace vizuálními sexuálními podněty, tradičním pohlavním stykem či erotickými filmy
 • přímočarost a primitivita v sexu, zcela pohlcení vzrušením a touhou
 • sex jako forma uvolnění (oproti smyslovému typu - ten se musí nejdříve uvolnit)
 • je snadné je sexuálně potěšit, silné zaměření na orgasmus (ejakulaci)
 • bývají skvělý milenci, vyzařují sexuální charisma
 • sex (pohlavní styk) pro ně může být ve vztahu velkou potřebou, jinak cítí odcizení a přitažlivost klesá

Energetický typ

 • nadměrná citlivost na doteky
 • předpoklad k celotělovému a opakovanému orgasmu
 • silné ovlivnění mírou rozkoše partnera (jeho vzrušení dokáže zvýšit/snížit i jejich vzrušení)
 • dokáže je vzrušit očekávání, oční kontakt či lehký energizující dotek
 • senzitivita na myšlenky partnera, silná empatie
 • je potřeba být tady a teď (v přítomnosti), stres a starosti je ovlivňují a nedokáží se pak tolik uvolnit
 • bývají často nepochopení

Perverzní typ

 • hra s tabuizovanými sexuálními hrátkami (BDSM)
 • mozek jako nejsilnější bod vzrušení - mohou se vzrušit bez doteku skrze slovo či představu (psychické vzrušení)
 • mají bujnou fantazii
 • specifický způsob perverze či fetiše často jako jediná cesta k orgasmu a rozkoši
 • obvykle mají dobré komunikační schopnosti a pikantní sexuální život
 • mohou mít problémy s hledáním vstřícných partnerů, kteří je neodsoudí
Tak schválně, v čem nejvíce vidíte sebe i svého partnera/partnerku?

Pro představu já mám primární nastavení “energetické” a sekundární “smyslové”. Když jsem ale u sebe erotické nastavení zkoumala, tak jsem hodně váhala, jelikož u sebe vnímám silně i perverzi. Ta je ale závislá na mém partnerovi, který má jako primární “perverzní nastavení” a já to od něj tzv. “chytám”. Energetický typ, jak jsem zmiňovala výše, je hodně citlivý na vzrušení partnera/partnerky a tak je občas těžké rozeznat, zda vzrušení vychází z mé strany či ze strany partnera. Zároveň je ale můj partner sekundárně “energetický typ”, kde se společně shodujeme. Troufnu si tedy říct, že mezi námi je silná sexuální kompatibilita, která je ovšem ovlivněna i tím, že každý známe dobře sám sebe, co se sexuality týče.

Věřím, že tato pomůcka vám pomůže lépe pochopit vaše vzrušení a v rámci vztahu tak dojít k větší sexuální kompatibilitě.

Tip na závěr

Zkuste si jednotlivé typy společně s partnerem/partnerkou projít a začít si tak dopřávat to, co doopravdy vy i vaše tělo potřebujete!

Doporučené pomůckyKristýna Polomisová
Kristýna je koučka & mentorka v oblasti sexuality, intimity a vztahů. Pomáhá ženám a párům otevřít se potenciálu vlastní sexuality a ukázat jim tak cestu k naplněnému životu i vztahu. Spolupráce s ní je unikátní v tom, že ji zakládá na vlastních osobních zkušenostech a jak ona sama říká: “Co hlásám, to i žiju! A naopak!”. Více se o ní a její cestě můžete dozvědět na instagramu "cristinpoly" nebo na webu www.kristynapolomisova.com