Nejnovější článek: Jaké porno sleduje generace Z a co nejvíc vzrušuje Boomery? Objevte jejich tajné fantazie!
Partner of Notino
FLASH začal ⚡ Ceny za polovinu
Do konce zbývá
Zlevňovač dopravy
Dárek pro každého

Mýtus: Sex s kondomem je o ničem!

Věřím, že minimálně jednou jste se setkali s tvrzením, že sex s kondomem není tak kvalitní nebo jste vyloženě zažili odmítnutí kondomu jako druhu ochrany. Musí ale opravdu sex s kondomem být “tak jiný” nebo je to spíše jen o správném výběru? To si povíme v dnešním článku!
Přiznám se, že byly doby, kdy jsem upřednostňovala ve vztahu přerušovanou soulož než pravidelné používání kondomů. Myslela jsem si totiž, že sex bez kondomu je o dost lepší a dokonce jsem se setkala i se stejným názorem z druhé strany. Jenže to, co mi v té době chybělo, byla informovanost a povědomí o kondomech, jako jednom z nejlepších typů ochrany nejen před početím, ale i před pohlavně přenosnými chorobami. Odkud ale pramení tento mýtus, kterému jsem dříve věřila i já?
Existuje několik důvodů, odkud tento “mýtus” pramení a proč někteří muži mohou mít negativní vztah vůči používání kondomů či jejich používání odmítají úplně. Ty nejčastější důvody jsou:

Snížená citlivost

Mnozí muži tvrdí, že kondomy snižují citlivost během pohlavního styku, což může vést k psychickému odporu, menšímu potěšení nebo obtížnějšímu dosažení orgasmu.

Narušení vášnivého okamžiku

Použití kondomu může narušit spontánní průběh milostného aktu, třeba už jen tím, že kondom není zrovna po ruce, nebo že během hledání a nasazování kondomu u muže opadne erekce.

Nekomfort

Někteří muži mohou mít pocit, že kondomy příliš těsně stahují penis nebo že jejich použití je nepohodlné. Zde může pomoci výběr správného kondomu a sebejistota při jeho nasazování.

Vliv partnerky

V některých případech může partnerka preferovat sex bez kondomu či upřednostňovat jiný druh ochrany.
Řešení těchto důvodů může zahrnovat povědomí o kondomech, výběr správného typu a velikosti či otevřenou komunikaci s partnerkou. Moderní kondomy jsou navrženy tak, aby maximalizovaly pohodlí i potěšení, a mohou být skvělým nástrojem pro udržení bezpečného a zdravého sexuálního života, aniž by znatelně narušily intimitu a celkové vzrušení. Pojďme si nyní ujasnit pár faktů a vyvrátit tak tento mýtus:

Není kondom jako kondom!

Je třeba si uvědomit fakt, že opravdu “není kondom jako kondom”. A to ať už se jedná o značku, druh kondomu nebo především tloušťku. Osobně jsem s partnerem vyzkoušela jedny z nejlepších ultra tenkých kondomů na trhu, kdy nám pro naše potřeby i preference nejvíce sedl Lelo Hex, Durex Feel Thin Ultra a poté veganský kondom od značky Glyde - Ultra.

Dokonce jsme vyzkoušeli i ten nejtenčí na světě Sagami Original, který má tloušťku pouhých 0,01 mm (oproti klasickému 0,09 mm či ultra tenkému kolem 0,05mm). Díky své minimální tlouštce rozdíl “s a bez” téměř nerozeznáte, jelikož dokonale vede teplo. Ovšem za mě má jednu nevýhodu a to, že není z latexu, ale z polyuretanu, který mě osobně nevyhovuje.

Proto pokud například řešíte snížení citlivosti během sexu s kondomem, zahoďte klasické kondomy a volte ultra tenké kondomy, které jsou navrženy tak, aby minimalizovali pocit, že nějaký kondom vůbec máte. Takže ano, i s kondomem lze cítit teplo vaší partnerky, jen je třeba správně vybrat.

Nasazení kondomu nemusí narušit intimní atmosféru!

Možná ten důvod, proč jste se doposud kondomům vyhybali je ten, že vám to “zdlouhavé nandávání” a hledání narušilo celkovou atmosféru a bylo po vzrušení. Ale kdo je připraven, není překvapen! Zde je proto několik tipů, jak to udělat elegantně, zábavně a sexy:
  • Mějte kondom snadno dostupný (ideálně ten, který vám vyhovuje) a připravený před zahájením sexuální aktivity.
  • Cvičte nasazování kondomu. Sebejisté a plynulé pohyby mohou pomoci udržet atmosféru.
  • Udělejte z nasazování kondomu smyslnou součást předehry. Partnerka může pomoci s nasazením, což může být samo o sobě vzrušující a sexy!
  • Mluvte k partnerovi během nasazování, sdílejte komplimenty nebo vzrušující slova, která udrží atmosféru napjatou.

Co když mám alergii na latex?

Alergie na latex je sice vzázná, ale i přesto se u žen i mužů objevuje (otok v oblasti genitálií, vyrážka či pocit pálení při kontaktu s latexem). Pokud u sebe zjistíte tuto alergii, nebo o ni již víte, nezoufejte. Skvělá volba pro lidi alergické na latex jsou tzv. “bez-latexové kondomy”, které jsou vyrobeny z alternativních materiálů, jako je polyuretan nebo polyisopren. A ač se alergie na latex může zdát jako velice “nevýhodná”, tak bez-latexové kondomy jsou tenčí a často přenáší teplo lépe než latex (převážně polyuretanové kondomy), což je za mě velké plus :)

Proč je podle mě kondom ta nejlepší (a nejšetrnější) ochrana?

  • Nemá žádné vedlejší účinky (narozdíl od hormonální antikoncepce).
  • Snadné jednorázové použití.
  • Chrání nejen před početím, ale i před pohlavně přenosnými chorobami (a to je u prvního sexu více než potřebné).
  • Snadnější uvolnění oproti přerušované souloži.

Tip na závěr:

V dnešní době je nespočet druhů kondomů, jako jsou klasické latexové kondomy, bez-latexové kondomy, texturované kondomy (s vroubky), xxl kondomy (pro větší penisy), extra bezpečné kondomy (pro anální sex), ochucené kondomy (pro orální sex) nebo již zmíněné ultra tenké kondomy, které vám dodají pocit největší blízkosti.

Pokud se tedy rozhodnete zapojit kondom do vašeho sexuálního života, doporučuji tomu dát čas, ideálně toto téma společně prodiskutovat s partnerem/partnerkou a vybrat ten nejvhodnější pro vás - protože i sex s kondomem může stát sakra za to!

Tak co, dáte kondomům druhou šanci? 🙂
Kristýna Polomisová
Kristýna je koučka & mentorka v oblasti sexuality, intimity a vztahů. Pomáhá ženám a párům otevřít se potenciálu vlastní sexuality a ukázat jim tak cestu k naplněnému životu i vztahu. Spolupráce s ní je unikátní v tom, že ji zakládá na vlastních osobních zkušenostech a jak ona sama říká: “Co hlásám, to i žiju! A naopak!”. Více se o ní a její cestě můžete dozvědět na instagramu "cristinpoly" nebo na webu www.kristynapolomisova.com