GOOD VIBES s Flagranti ﮩـﮩﮩ٨ـ♡ﮩ٨ـﮩﮩ٨ـ SLEVA 15 % na VIBRÁTORY s kódem "VIB15"
Partner of Notino
LÁSKA A FESTIVALy- PŘIPRAVENI TO ZAŽÍT?
Zlevňovač dopravy
Luxusní dárkové balení

Jaká je ideální frekvence sexu? Tajemství šťastného vztahu odhaleno!

Zamýšleli jste se někdy nad tím, kolik sexu je moc, kolik málo a jaká je “udržitelná frekvence”, aby vztah nejenom dlouhodobě fungoval, ale i stále vzkvétal? Pokud je otázka, kterou od párů nejčastěji dostávám, tak je to rozhodně: “Jak často mít sex?” nebo jak zvládnou odlišný sexuální apetit. A ačkoliv není vůbec snadné určit jasné číslo, rozhodla jsem se tomuto tématu věnovat dnešní článek.
Sexuální frekvence je jedno z častých témat, které lidé ve vztahu řeší. Respektive se jich týká v momentě, kdy se jejich pohled na frekvenci a sexuální apetit liší anebo neví, jak často by sex měli “provozovat”, aby jejich sexuální život dlouhodobě (a vzájemně) mohl fungovat a “nechátral”. Upřímně, já sama bych si na tuto otázku nedokázala odpovědět, ale v rámci zkušeností, celkového vzdělávání a rozvoji v této oblasti, už to vnímám úplně jinak. Neberu totiž sex jako sex a vím, že záleží na spousta faktorech, které na tuto otázku mají opravdu velký vliv 🙂

Proč je sex téma, kterému je třeba věnovat pozornost?

Lidé často podceňují důležitost sexu ve vztahu. Nikdo nás totiž nikdy nevedl k tomu, že bychom se měli pečlivě starat o sexuální oblast našeho života. A to ať už o naší vlastní sexualitu či v rámci vztahu. Abychom se poznávali, rozvíjeli a neustále se snažili, aby třeba sex nebyl stereotypní, nudný a vždy stejný. Aby orgasmus nebyl pokaždé stejně silný nebo náš pocit po sexu tak nějak plochý. Takže sex není pouze o plození, dětech a základních potřebách. Sex je, nebo by měl být, něco, co dva lidi propojuje a vztah zesiluje. Je to tedy nástroj, skrze který může vztah nejen vzkvétat, ale i my jako jedinci se můžeme cítit více naplněně a šťastně.

Co vše ovlivňuje sexuální frekvenci?

Je mi jasné, že už se nemůžete dočkat odpovědi, jak často je tedy ideální mít sex. Nejprve si ale pojďme říct, co vše může ovlivnit sexuální frekvenci jako takovou:

Není sex jako sex, na kvalitě záleží!

Pokud se budeme bavit o ideální frekvenci, je dobré zmínit fakt, že není sex jako sex! Pokud tedy půjde o sex nudný a stereotypní, který (přehnaně řečeno) nebude ani jednoho moc bavit, tak to bude určitě jiné, než když se budeme bavit o sexu, který trvá minimálně hodinu a je v něm nejenom dlouhá předehra (ženy uvítají), ale i plno hravosti, silného vzrušení a neuhasitelné rozkoše. A to je třeba umět rozlišit, jelikož samotná kvalita sexu má na celkovou frekvenci obrovský vliv!

5 nebo 60 minut?

Jak dlouho si myslíte, že průměrně trvá běžný sex? Je to v průměru do 5ti minut bez předehry (pouze penetrace) a do 15ti minut s předehrou, kam se počítá vše od líbání, mazlení, orální sex nebo klidně masáž jako forma předehry. Tady je tedy též dobré zmínit, že pokud půjde o sex, který trvá několik hodin (s předehrou), bude to mít rozhodně vliv na frekvenci v porovnání s “5minutovkou”. Jelikož po delším sexu nebudete mít dost pravděpodobně potřebu 5x denně a vlastně by to ani nebylo reálné, pokud se ovšem nebudeme bavit o sexu na dovolené 😀

Fáze cyklu u ženy

Pokud se budeme bavit o sexuálním apetitu a frekvenci sexu, je určité důležité brát v potaz pohlaví. Neznamená to nutně, že žena musí vyžadovat menší frekvenci a muž naopak větší, jelikož tento stereotyp se v dnešní době mění. Muž má ale od přírody silnější sexuální pud, je tedy víceméně připravený kdykoliv, nebo minimálně - jeho penis. U ženy je to ovšem trochu jinak a její libido se mění doslova z týdne na týden. Proto se často nedá říct ideální frekvence, jelikož může být týden, kdy žena nebude mít chuť vůbec a týden, kdy to naopak bude chtít každý den.

Únava a vyčerpání

Pokud jsme vyčerpaní a unavení,tak to poslední, co chceme - je se “rozmnožovat”. Sex jako takový totiž primárně vždy sloužil ke plození dětí. Proto když je tělo unavené a vyčerpané, reaguje na to tělo snížením libida a i to tedy může ovlivnit celkovou frekvenci sexu. V tomto případě je ideální vyrazit někam na dovolenou a dopřát si trochu odpočinku. Přeci jen o sex a intimitu v rámci vztahu je třeba se starat, takže i o naše fyzické zdraví a odpočinek.

Takže - jak často?

To je otázka, na kterou si každý přeje mít jasně danou odpověď. Ovšem shrnula bych to tak, že ideální frekvence se obecně pro všechny definovat nedá, jelikož záleží na spousta faktorech, jako je věk, fyzická a psychická vitalita či hladina hormonů (související s věkem, jako je menopauza u žen či snižování testosteronu u mužů), které mají na ideální frekvenci vliv.

Pokud bych ale mluvila o páru ve věku 19-39 let, tak je ideální frekvence sexu 1x týdně (delší sex s předehrou) a k tomu klidně 1-2 spontánní rychlovky dle chuti. Pro starší či “slabší” jedince stačí mít sex každých 14 dní nebo alespoň jednou za měsíc, kdy intimní život bude naplněný a sex bude stále radostí.

Rozhodně by to ale nemělo být něco, do čeho sebe (nebo dokonce druhého partnera) budete nutit. Přeci jen ideální frekvence je o dvou lidech, tedy o vás i o vašem partnerovi/partnerce a je třeba dojít k tomu, že s četností sexu budete oba spokojeni.

Individuální rozdíly chuti jsou větší u žen než u mužů. U mužů obecně je sexuální pud vyvinut silněji, a může se tak stát, že jim výše uvedená frekvence stačit nebude. Je to tedy o komunikaci v páru a nalezení společného průsečíku, co se ideální frekvence sexu týče.

Všeho moc škodí

Příliš častý sex může někdy i škodit. Dlouhodobě ženě ani muži neprospívá jak přílišné sexuální ukájení, tak ani úplná sexuální zdrženlivost. U přílišného “vybíjení” sexuálního pudu se brzy dostaví následky, jako je podráždění, nervová slabost a po orgasmu u muže také silnější únava.

A co když jsme spolu více jak 5 let?

Často se setkávám s názorem, že když jsou spolu lidé dlouho (čím dál více se toto objevuje již po 2 letech vztahu), tak je normální, že sexuální život není takové “vzrůšo”, jako na počátku vztahu a to ani, co se frekvence sexu týče.

No, pojďme si upřímně říct, že věta: “Je to přece normální, mají to tak všichni.” je spíše jen lenost a výmluva, čím si obhájit, že lidé nedávají oblasti sexu takovou důležitost, jakou by si vlastně zasloužila.

Takže ano, pokud jsou spolu dva lidé ve vztahu více jak 5 let, o společný intimní a sexuální život se nestarají, nepečují o něj a už vůbec mu nevěnují čas, tak rozhodně nebude sexuální život jako na začátku vztahu. Dost pravděpodobně budou totiž “takové páry” rádi za (penetrační) sex 4krát do roka. Je to tedy pouze o našem přístupu k sexuálnímu životu a jeho důležitosti ve vztahu.

Tip na závěr: Pozorujte sami sebe

Cítíte-li se po sexu s partnerem/partnerkou svěží a tělesně i duševně uspokojení a vnímáte celkové naplnění ve vztahu, je to známka toho, že je vaše frekvence sexu ideální. Pokud se naopak cítíte vyčerpaně a unaveně, měli byste nejspíše frekvenci snížit. Ideální frekvence tedy primárně vychází od vás a vaší spokojenosti.

Kristýna Polomisová
Kristýna je koučka & mentorka v oblasti sexuality, intimity a vztahů. Pomáhá ženám a párům otevřít se potenciálu vlastní sexuality a ukázat jim tak cestu k naplněnému životu i vztahu. Spolupráce s ní je unikátní v tom, že ji zakládá na vlastních osobních zkušenostech a jak ona sama říká: “Co hlásám, to i žiju! A naopak!”. Více se o ní a její cestě můžete dozvědět na instagramu "cristinpoly" nebo na webu www.kristynapolomisova.com